bombhotet i göteborg

Fortsatt bombberedskap i Göteborg

Uppdaterad 2010-10-31 11:38. Publicerad 2010-10-31 05:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Polisen höll under söndagsmorgonen viss beredskap efter bombhotet i Göteborg, där två personer sitter anhållna för förberedelse av terrorbrott.

En så kallad stab, ledd av kommissarie Nina Heyden, har upprättats och den kommendering som sattes in tidigare i helgen fortsätter även på söndagen.

Men polisen fortsätter att vara förtegen och lägger locket på – och inga detaljer om själva hotet eller eventuellt motiv har framkommit. Läget i bombhotsutredningen är oförändrad, enligt polisen i Västra Götaland.

De övriga som greps i tillslaget har släppts men är inte avförda från utredningen.

– Det finns extra poliser i tjänst i centrala Göteborg, säger Ulf Edberg, presstalesman för polisen i Västra Götaland, utan att vilja gå in på hur många och var i centrum de ska tjänstgöra.

Polisen släppte knapphändiga uppgifter om de anhållna, de frisläppta och själva bombhotet med hänvisning till bland annat till förundersökningssekretess.

Hotbilden gällde under hela lördagen. Inget tyder på att hotet består i dag, men inte ens den frågan ville Edberg kommentera.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer