Polisen höll under söndagsmorgonen viss beredskap efter bombhotet i Göteborg, där två personer sitter anhållna för förberedelse av terrorbrott.
En så kallad stab, ledd av kommissarie Nina Heyden, har upprättats och den kommendering som sattes in tidigare i helgen fortsätter även på söndagen.
Men polisen fortsätter att vara förtegen och lägger locket på – och inga detaljer om själva hotet eller eventuellt motiv har framkommit. Läget i bombhotsutredningen är oförändrad, enligt polisen i Västra Götaland.
De övriga som greps i tillslaget har släppts men är inte avförda från utredningen.
– Det finns extra poliser i tjänst i centrala Göteborg, säger Ulf Edberg, presstalesman för polisen i Västra Götaland, utan att vilja gå in på hur många och var i centrum de ska tjänstgöra.
Polisen släppte knapphändiga uppgifter om de anhållna, de frisläppta och själva bombhotet med hänvisning till bland annat till förundersökningssekretess.
Hotbilden gällde under hela lördagen. Inget tyder på att hotet består i dag, men inte ens den frågan ville Edberg kommentera.