Färjekollisionen utanför Nynäshamn
Fortsatt kaos för färjeresenärer
Publicerat 2009-07-25 17:16
Det råder fortsatt kaos i färjetrafiken efter olyckan i torsdags. Långa telefonköer till rederiet gör att hundratals resenärer varken kan boka om eller avboka sina biljetter. Samtidigt fortsätter förseningarna.
Dela med andra:
Färjekollisionen utanför Nynäshamn
- Senaste nytt
- Tredje fartyg bidrog inte till olycka
- Fortsatt trögt för Gotlandstrafik
- Ett tredje fartyg inblandat i färjeolyckan
- Lång väntan att få lämna Gotland
- Besked om ersättning dröjer
- M/S Gotland i trafik redan i dag
- Passagerare arga över bristen på information
- Inga besked från rederiet till de resande
Några nya resor går överhuvudtaget inte att boka på Destination Gotlands hemsida. Bokningen är helt nedstängd fram till måndag då de nya turlistorna läggs ut.
Många resenärer som blivit ombokade på nya avgångar försöker boka om eller avboka sina biljetter. Men väntetiderna och telefonköerna är långa. Rederiet uppger att man har satt in alla tillgängliga resurser för att klara av den våg av samtal som kommer in.
- Vi har förstärkt med extrapersonal och försöker behandla alla samtal undan för undan men trycket är väldigt högt just nu, säger Jan-Erik Rosengren, vd på Destination Gotland.
Enligt rederiet ska de som inte kan avboka sin biljett och inte åker med den avgång de tilldelats få pengarna tillbaka.
På lördagen var fyra turer inställda, däribland linjen mellan Grankullavik på norra Öland och Visby som är avstängd under resten av sommaren. En extra båt gick sent på natten och ytterligare en båt ska sättas in på söndag.
Sammanlagt har ett par tusen resenärer drabbas av förseningarna.
- Men vi hoppas att vi snart har fått med de flesta på senare båtar, säger Rosengren.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.












