Mordet på Abbas Rezai

Hotad son pekade ut sina föräldrar

Uppdaterad 2011-06-14 19:00. Publicerad 2011-06-14 08:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Andra dagen av hovrättsmålet om hedersmordet i Högsby 2005 kom till största delen att ägnas åt den 23-årige man som tidigare dömts för dådet, men nu pekar ut sina föräldrar som de verkligt skyldiga. Sin egen roll i dramat tonar han ned kraftigt.

I hans nya version var det mamman som kastade het olja över dotterns pojkvän, 20-årige Abbas Rezai. Och det var pappan som sedan misshandlade honom till döds med slagträ, järnrör och kniv. Sonen, då 17 år, ska mest passivt stått bredvid.

– Försökte du inte på något sätt stoppa det som pågick? frågade advokat Elisabeth Massi Fritz, ombud för mordoffrets mamma.

Sonen hänvisade till de hårda normerna i familjen, där barnen bestraffades fysiskt och aldrig fick gå emot sina föräldrar.

Efter dådet tog sonen på sig skulden för Abbas död. Nu berättade han att hans föräldrar sagt till honom att göra det. Det skulle bli kaos i familjen om de skulle fängslas, hade de sagt.

Sonen, vars trovärdighet i hovrätten kan bli avgörande både för möjligheten att fälla föräldrarna och för honom själv att slippa utvisning, berättade klart och sammanhängande. Bara en gång sprack rösten och han började gråta, när han kom in på detaljer i dramat.

– Jag har fortfarande mardrömmar om vad som hände, förklarade han.

Han berättade också hur föräldrarna fortsatt att styra honom även när han avtjänade sitt straff i sluten ungdomsvård. De ska ha ringt och gett detaljerade föreskrifter för vad han skulle säga och göra.

– Nu har jag förstått att mina föräldrar har utnyttjat mig och att jag kan bestämma själv, sade han som förklaring till att han nu vågat gå emot föräldrarna.

Pappans advokat Claes Möllersten ifrågasatte flera uppgifter som sonen lämnade på tisdagen, men inte nämnt i tidigare förhör. Han frågade också om de bilder som togs timmarna före mordet, där sonen poserar med den stora kniv som skulle bli mordvapen. Svaret blev att inspirationen kom från filmer.

Sonen, dold för åhörarna bakom en skärm på grund av hotbilden mot honom, fick åtskilliga frågor om detaljer i dramat i november 2005. I bland hade han svårt att svara klargörande.

Målet tas om i Göta hovrätt efter beslut om resning. Rättegången hålls i tingsrättens lokaler i Kalmar. Under onsdagen ska föräldrarna höras.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer