Under tisdagen behåller den kylslagna vintern sitt grepp om i stort sett hela landet. Någon plusgrad kan komma att läsas av på vissa håll i Götaland. För övrigt är det minus som gäller.
– Det kommer in en del mild luft tillfälligt över Götaland – där kan plusgrader förekomma. I övrigt blir det minusgrader över hela Sverige, säger Mats Persson, meteorolog vid SMHI, till DN.se vid 20-tiden på måndagen.
I stort följer temperaturerna logiskt den geografiska indelningen, de högsta gradtalen i söder och kanske så lågt som minus 30 grader längst upp i norr.
En del snö, uppemot 10 centimeter, kan väntas i Norra Götaland och Södra Svealand.
Vad gäller då för trafiken?
– Det handlar om vanligt vinterväder, det gäller helt enkelt att som bilförare vara försiktig. Låt det allmänna förnuftet råda, säger Mats Persson.