Religiösa friskolor
Förtydliganden får tummen upp
Publicerat 2007-10-15 10:39
Skolministerns nya förslag om hårdare kontroller och skärpt skollag kring religiös förkunnelse får tummen upp från flera håll.
Dela med andra:
Relaterade artiklar
- Redan idag gäller ju att all undervisning ska följa läroplanen. Och det finns ju i skolornas tillstånd också. Men jag tolkar det som att Björklund vill ha förtydliganden i skollagen om det här och det är vi positiva till i såfall, säger Carl-Gustaf Stawström, kanslichef på Friskolornas riksförbund.
Han välkomnar att Skolverket ska få mer muskler för granskning av svenska skolor och att skolor ska kunna stängas i avvaktan på utredning när Skolverket upptäckt missförhållanden.
- Vi ser inget negativt i det om saker inte fungerar. Det är inte rimligt att verksamheten då kan fortsätta med överklaganden. Men det är viktigt att det här sker rättssäkert, säger han.
Från Lärarnas riksförbund är det mycket positiva tongångar till Björklunds alla förslag.
- Punkt efter punkt är det bra. Helheten är det stora. Att man varifrån pengarna kommer, att man kontrollerar mer och att religiösa delar inte får förekomma i undervisningen. Då får vi en skola som vilar på vetenskaplig grund, säger Metta Fjelkner, ordförande i Lärarnas riksförbund.
Hon är också mycket positiv till att alliansens partiledare verkar vara eniga om politiken kring friskolorna.
Anders Dunemyr är rektor på Södermalmskyrkans kristna skola. Han ställer sig dock lite frågande till Björklunds förslag.
- I läroplanen står det redan att undervisningen inte ska vara konfessionell. Det gäller redan. Samtidigt står det i skollagen att skolan får ha en profil där vi får vara konfessionella.
Han tolkar det som att Björklund vill göra skollagen tydligare kring det här.
- Men det viktiga när man gör sådana här förtydligande är att vi ser upp så att inte svensk skola blir för ensidig och dogmatisk. Det sker om man börjar gå in i detaljnivå på hur just biologiundervisningen får vara, utöver det som redan står i kurs- och läroplan.
Han betonar redan idag att det är evolutionsläran som gäller vid biologiundervisningen. Men andra teorier kan komma upp, även på biologilektionerna, enligt honom.
- Vi undervisar utifrån evolutionsläran, men barn har ju frågor. De kan undra om intelligent design och om olika skapelseberättelser. För oss är det naturligt på en kristen skola att barnen ställer frågor och att vi inte kan förvisa elevernas frågor till religionsundervisningen, säger han.
På Södermalmskyrkans kristna skola har man morgonbön och ibland lunchbön - konfessionella inslag utanför undervisningen som även fortsättningsvis ska finnas kvar, enligt Björklund.
Anders Dunemyr välkomnar mer kontroller av svenska skolor, men anser det ska krävas mycket för att en skola ska kunna stängas direkt.
- Det måste gälla väldigt allvarliga brister. När det gäller fara för människors liv. Då kan jag förstå att man bara stänger ner skolan, Men det är viktigt att han ett praktiskt tänkande, så att man vet vart eleverna tar vägen, säger han.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
SFPH vill främja psykiskt välbefinnande
Svenska Föreningen för Psykisk Hälsa är en ideell förening med syfte att främja psykisk...
-
Hudvård och hårvård
Renunion bad & tvål - Saker som får dig att må bra! Besök webbutiken.
-
Prenumerera på tidningen Må Bra
Tidningskungen har över 440 titlar att välja mellan. Klicka här för att se vilken tidning som...











