Elektronisk övervakning

FRA ska ha stoppat mordattentat

Publicerad 2008-07-23 15:35

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Försvarets radioanstalt (FRA) har hindrat ett politiskt mord och avslöjat att sovjetiska skenattacker i själva verket var "busflygningar". FRA:s generaldirektör Ingvar Åkesson avslöjar flera fall där signalspaning gett värdefull information åt svenska myndigheter.

FRA:s verksamhet omgärdas av sträng sekretess. Myndigheten har dock kommit i skottgluggen sedan regeringen drivit igenom en ny kontroversiell lag som möjliggör spaning i kabelburen tele- och internettrafik över Sveriges gränser. Avlyssningen kan ske utan brottsmisstanke, vilket upprört många som också ifrågasatt FRA.

- Det är väldigt svårt för oss att berätta om sådana här saker. När vi letar fram fall som vi tycker att folk borde få reda på så visar det sig väldigt snabbt att vi förstör för oss själva och våra uppdragsgivare, säger FRA:s generaldirektör Ingvar Åkesson till DN.se.

Men i ett försök att ge allmänheten en insyn i verksamheten har myndigheten vaskat fram fyra fall där signalspaningen gett effekt. Bland annat ledde spaningen till att ett attentat "med dödlig utgång" mot en person i Sverige kunde förhindras, säger Ingvar Åkesson. Personen har någon gång sedan millennieskiftet hotats av en "mordpatrull" från sitt gamla hemland.

- Man kunde förutse vad som skulle ske, och genom det kunde man ge sådan information vidare att det inte blev verkställt, säger Ingvar Åkesson.

FRA avslöjade även att en sovjetisk dödskrasch 1985 efter en skenattack mot ett svenskt stridsplan inte föranletts av en militär upptrappning från Sovjetunionens sida, vilket befarades.

Avlyssningen av pilotsamtalen visade att det rörde sig om "busflygningar".

Även senare har FRA kommit till nytta. Genom signalspaning fastslogs att en svensk stridspilot som störtade och omkom vid spaning mot en rysk atomkryssare 1996 inte sköts ned, vilket misstänkts. En diplomatisk kris kunde på det sättet avstyras.

Under Tjetjenienkriget 1998-99 kunde FRA höra hur ryska förband behandlade civilbefolkningen i Tjetjenien. Det stred mot mänskliga rättigheter. Signalspaningen ledde till att Sveriges regering kunde bedöma flyktingstatusen på tjetjener på rätt sätt, och att de fick stanna kvar i Sverige, säger Åkesson.

Men exemplen ovan handlar om spaning i etern. Den nya FRA-lagen ger myndigheten rätt att signalspana i kabel. Ingvar Åkesson ser ändå att exemplen går att applicera på den nya lagen.

- Framförallt i mordattentatet. Den eterspaning som ledde till det resultatet, det är inte säkert att en sådan spaning skulle vara lika möjlig att genomföra idag, med hänsyn till den tekniska utveckling som varit sedan dess, säger han.

"Busflygningarna" och kraschen 1996 ser han som tydliga fall på möjligheterna med eterspaning. Men Tjetjenienfallet tror han idag lättare hade kunnat lösas med kabelspaning.

- Numera går det rätt mycket intressant information om sådana saker i det globala nätet. Mycket internationell trafik i kabel går genom Sverige, så mordfallet och Tjetjenienfallet skulle jag hålla fram som fall där kabel spelar roll nuförtiden, säger Ingvar Åkesson.

Han säger att väldigt mycket information som tidigare gick i etern nu uteslutande går genom kabel. Åkesson pekar även ut ett nyare fenomen där FRA kan spela roll.

- IT-attacker mot svenska system går som alla vet inte i etern, utan virus och trojaner kommer i kabel. Där är möjligheten att spana i kabel väldigt viktig för att komma till rätta med problemet, säger han.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.