Den straffade affärsmannen Roland Bjuhr på Östermalm i Stockholm har på nytt dömts till fängelse. Tillsammans med andra ska han ha plundrat skalbolag på totalt 418 miljoner kronor.
Även krogprofilen Tomas Perra fälls för grovt skattebrott i härvan. Onsdagens dom i Stockholms tingsrätt markerar slutet på en rekordlång process.
Nästan åtta år har det tagit för myndigheterna att reda ut de snåriga turerna.
I korthet kan brotten beskrivas så här:
65-årige Roland Bjuhr och hans kumpaner lyckades under 1998 och 1999 övertala olika banker, däribland franska Crédit Agricole, att låna ut totalt 372 miljoner kronor. Pengarna användes för att köpa upp ett 20-tal bolag. Bolagen hade stora tillgångar - sammanlagt 418 miljoner kronor - men även skatteskulder.
Enligt domen plundrade Roland Bjuhr och kumpanerna i rask takt bolagen på tillgångar. Sedan banklånen betalats tillbaka återstod en vinst på 46 miljoner kronor. Dessa pengar fördes utom räckhåll för svenska myndigheter på konton i Monaco och Liechtenstein. Kvar blev skatteskulder på nästan 140 miljoner kronor.
För att täcka hålen i bolagen har gärningsmännen i efterhand försett dessa med fiktiva tillgångar. Bland annat påstås att bolagen blivit ägare till järnvägsvagnar i Sydafrika.
- Men det är bara fejk för att försöka dölja plundringen, hävdar fd statsåklagare Bengt-Olof Danielsson som drivit målet.
Tingsrätten dömer Roland Bjuhr till fyra års fängelse för grovt skattebrott, medhjälp till grov oredlighet mot borgenärer, vapenbrott och otillåtet innehav av ammunition. De senare brotten härrör från en husrannsakan i Bjuhrs våning på Strandvägen i Stockholm, där polisen hittade en laddad pistol.
Om domen står sig blir detta sjätte fängelsestraffet för Roland Bjuhr. Sedan 1980-talet är han fälld för upprepade ekobrott och vapenbrott.
- Men jag kommer att överklaga. Tingsrätten har inte lyssnat på mig, säger Bjuhr till DN.
Ytterligare en affärsman i Stockholm som fälls i målet är 50-årige Tomas Perra. Perra, som genom åren ägt flera krogar kring Stureplan, ska ha fått cirka två miljoner kronor från ett av bolagen i härvan - pengar som Perra struntat i att redovisa. Påföljden här stannar på villkorlig dom och 78.000 kronor i böter.
Parallellt med brottsutredningen har staten krävt Roland Bjuhr på nästan 11 miljoner kronor i uteblivna skatter. Trots en omfattande utredning har kronofogden inte lyckats hitta några utmätningsbara tillgångar i landet.