En samling våldsbenägna män mellan 21 och 39 år.
Många med drogmissbruk. De flesta utan mc.
En del med jobb inom byggbranschen, andra dörrvakter och entrévärdar.
Det är bilden av Bandidos och dess supportergrupp X-team i Stockholm.
DN har kartlagt 18 män som förekommit som medlemmar, provmedlemmar och supportrar i grupperingen sedan 2002. En genomgång av samtliga domar visar att männen fällts för sammanlagt 387 brott. 114 av dessa är våldsbrott, hot och andra övergrepp.
– Det är genom kriminalitet som de här personerna kvalificerar sig för medlemskap, inte genom intresse för motorcyklar. Man brukar säga att Bandidos försöker göra bikers av kriminella, medan det är tvärtom inom Hells Angels. I det här fallet är det ganska träffande, kommenterar Claes-Erik Lindsten vid länskriminalen i Stockholm.
Samtliga arton utom en är straffade för misshandel. En enskild person har dömts för misshandel hela arton gånger.
En tidigare uppfattning har varit att mc-gängens brottslighet främst drabbar andra kriminella. Men bland dem som blivit offer för de arton männens våldsbrott finns en lång rad helt oskyldiga, däribland rånoffer, vittnen, ordningsvakter, poliser, trafikanter, taxichaufförer och personer som sagt ”fel” sak.
Även grov kriminalitet förekommer flitigt bland männen:
I somras fälldes en 22-årig X-teammedlem för mordförsök efter att ha skjutit en man i Husby i magen.
En 34-årig före detta provmedlem har avtjänat tio års fängelse för mord i Norrland.
Sju personer har dömts för totalt tretton rån, varav ett par ansetts som grova.
Sju har straffats för vapenbrott eller grovt vapenbrott.
Fyra har dömts för olaga frihetsberövande.
Tre har fällts för övergrepp i rättssak.
Förutom Bandidosmedlemmen Andreas Olsson har två andra dömts för utpressningsbrott.
Ytterligare minst två har åtalats men friats i brist på bevis.
Den samlade längden på de fängelsestraff som männen dömts till är 57 år. Men påfallande ofta har påföljden i stället stannat vid skyddstillsyn och vård.
Så skedde till exempel i våras, då en 26-årig X-teammedlem fälldes för att ha hotat kändisvakten Fadde Darwich på klubben Spy Bar i Stockholm och senare misshandlat en polis.
Trots att mannen redan tidigare dömts för hot och misshandel stannade Stockholms tingsrätt vid skyddstillsyn i kombination med en särskild behandlingsplan för drogmissbruk.
Ytterligare tolv har dömts för olika former av narkotikabrott. Det vanligaste är eget bruk av kokain eller amfetamin.