Pastor Åke Green, Borgholm, gör följande genmäle med anledning av DN:s artikel på Fokus söndagen den 30 januari:
"Mats Holmberg hade tillfälle att göra en artikel som till stor del handlar om mig och min predikan. Då jag läste artikeln blev jag förvånad över att Mats Holmberg lägger andra värderingar i artikeln än det jag sagt.
I ingressen står det: Båda är präster. Den ene är homosexuell, den andre hatar homosexuella. Detta är inte sant. Så har jag aldrig sagt.
Jag älskar alla människor men älskar inte det alla människor gör. Inne i artikeln tolkar Mats Holmberg mig som många andra gjort, nämligen att de homosexuella är en cancersvulst på samhället. Inte heller detta är sant.
Så här har jag sagt: Att sexuella abnormiteter är en cancersvulst på samhället. I det sammanhanget nämns aldrig ordet homosexuell. För mig blir artikeln både sårande och kränkande."