Glödlampan ersätts av miljöfarlig energisparare
Publicerat 2009-02-15 22:30
Glödlamporna ska bort. I glödlampans ersättare finns kvicksilver som också ska bort. Därför blir det nu ännu viktigare att samla in lamporna för återvinning.
Relaterade artiklar
- Läs mer
- Glödlampan släcks efter 130 år
Så gör du när lågenergilampan går sönder
Rekommendationer när en kall lampa går sönder:
Samla upp lampresterna till exempel med en bit styvt papper och lägg dem i en glasburk med lock.
Torka därefter golvet med en fuktig trasa. Lägg även trasan i burken, förslut burken och märk den, till exempel med texten "kan innehålla kvicksilver från en lågenergilampa".
Lämna burken till returhantering avsedd för miljöfarligt avfall.
Använd inte dammsugare. Det finns en risk för att dammsugaren förångar kvicksilverdropparna och sprider dem i luften.
Rekommendationer när en varm lampa går sönder:
Stäng dörrarna till rummet där en varm lampa gått sönder.
Ventilera rummet (öppna fönster) och lämna rummet i 20 till 30 minuter. Agera sedan som med en kall trasig lampa.
Källa: Kemikalieinspektionen
Bild

Lågenergilampornas slutstation. Foto: Johan Heikensten
Den 1 september förbjuds tillverkning och import av alla matta glödlampor och klara 100-wattsglödlampor. Fram till 2012 kommer även övriga klara glödlampor att fasas ut. Motivet till de nya reglerna är att minska energianvändningen.
Men många har reagerat på att glödlamporna ska ersättas med lampor som innehåller kvicksilver samtidigt som Sverige inför ett förbud mot kvicksilver.
- Vi har blivit översköljda med frågor, säger Peter Bennich på Energimyndigheten.
- Många ifrågasätter varför man ska börja använda lampor med kvicksilver i. Vi inser nu att vi måste informera mer om varför detta sker och hur lågenergilamporna ska hanteras.
I Sverige säljs varje år 70-80 miljoner glödlampor. Ungefär 20 miljoner lampor samlas in, vilket motsvarar cirka 25 procent av nyförsäljningen, enligt en rapport från Elkretsen, näringslivets servicebolag för insamling och återvinning av elektriska och elektroniska produkter.
- Det är problematiskt att en så liten del av lamporna samlas in. Folk hittar inte insamlingsställena. Därför krävs ett pantsystem så att man kan lämna sina lampor på fler stationer, säger Svante Axelsson, generalsekreterare på Naturskyddsföreningen.
På återvinningscentralen i Bromma i västra Stockholm finns olika lådor för glödlampor och lågenergilampor. En del lampor hamnar i fel låda, för de nya lågenergilamporna ser nästan ut som glödlampor. Men Joakim Salmiranta och Freddie Frisk ser till att lamporna hamnar rätt.
Alla kommuner har skyldighet att ta emot och sortera elektroniskt avfall och lampor. I Stockholm ska såväl uttjänta glödlampor som lågenergilampor och lysrör lämnas till miljöstationen, till grovsoprummets plats för elavfall eller till återvinningscentralen. Glödlamporna innehåller bly och lågenergilampor kvicksilver, två olika tungmetaller som båda är farliga om de kommer ut i naturen.
Glödlampsförbudet är ett av ett flertal beslut inom EU:s ekodesigndirektiv. Syftet är att få ned energianvändningen i Europa och lampbytet innebär en besparing på 40 terawattimmar. Det motsvarar sju kärnkraftsreaktorer.
Men i Europa används kol som energikälla i stor utsträckning. Förutom att kolförbränning innebär utsläpp av växthusgasen koldioxid är även kvicksilver ett stort problem. Och faktum är att trots att lågenergilamporna i sig innehåller kvicksilver leder bytet - om energin produceras i ett kolkraftverk - till en minskning av de totala kvicksilverutsläppen. Kvicksilvret i lamporna kan dessutom återvinnas.
Sverige har nästan inga egna kvicksilverutsläpp, men omkring 4 ton faller ned över vårt land varje år.
- En svensk sparad kilowatt el (som producerats med vattenkraft eller kärnkraft) kan säljas till Tyskland och på så sätt ersätta den kolkraftsproduktion som leder till kvicksilverutsläppen över Sverige, säger Svante Axelsson.
I och med beslutet att förbjuda glödlampor hoppas man att utvecklingen av energilampor och miljövänligare lampor ska ta fart. Redan nu finns halogenlampor och lysdioder som inte innehåller tungmetaller, och enligt tidskriften New Scientist har brittiska forskare funnit ett nytt, billigare sätt att tillverka lysdioder.
Forskarna hoppas att lysdiodlampor kommer att ersätta såväl glödlampor som lågenergilampor om fem år.
Annika Hamrud
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.












