De glutenintoleranta ungdomarna bjöds in till svenska ambassaden i Berlin eftersom Sverige har gott rykte inom glutenforskningen. Där serverades de lunch - med pasta gjort på ”riktig” vete. Flera av dem blev magsjuka.
I Tyskland pågår just nu ett läger för gluten- och laktosintoleranta ungdomar arrangerat av Svenska Celiakiungdomsförbundet. Eftersom Sverige har gott rykte om sig inom glutenforskningen ansågs ett besök vid ambassaden vara lämpligt.
Men väl där gick det inte som de tänkt sig.
- Några timmar efter lunchen började folk spy. Någon fick diarré. Alla tyckte att det var konstigt – vi hade ju fyllt i listor för att få glutenfri mat, säger Henrik Tornberg, 18, som är en av tre svenska deltagare på lägret.
Sammanlagt insjuknade tiotalet ungdomar av de totalt 60 som befinner sig på lägret. En tjej blev så illa däran att hon tvingades uppsöka sjukhus. Incidenten inträffade på tisdagen och ännu på onsdagen mådde flera av de drabbade dåligt.
Svenska Celiakiungdomsförbundet kräver nu en officiell ursäkt från ambassaden.
- Det är väldigt stort att vi åker på det här, det handlar om ungdomar som sparat en massa pengar. Syftet är att ungdomar med samma intolerans ska kunna träffas och slippa oroa sig för maten, säger informatör Rosmarie Sundström.
Ironiskt i sammanhanget tycker hon är de rykten som gjort gällande att ambassadör Ruth Jacoby själv skulle vara glutenintolerant.
- Det är inte bekräftat, men snacket gick så vilket gjorde ungdomarna extra angelägna, säger hon.
DN.se har utan resultat sökt Ruth Jacoby för en kommentar. Till SvT säger hon att hon inte anser att ambassaden bär ansvaret för att ungdomarna blivit sjuka.
- Det är ett privat företag som driver en kantin som är öppen för allmänheten men där jag har varit övertygad om att de kan hantera glutenintolerans.