Svininfluensan

Gravid kvinna livshotande sjuk i svininfluensan

Publicerad 2009-08-28 11:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ännu en patient, en kvinna under 30 år, vårdas med konstgjord lunga (Ecmo) på Karolinska universitetssjukhuset i Solna efter att ha smittats av svininfluensan. Kvinnan är gravid och hennes tillstånd är livshotande.

- Vi fick bekräftat strax före lunch att hon har svininfluensa, säger Karolinska universitetssjukhusets presschef Klas Östman till DN.se.

Kvinnan kommer från Uppsala län och hennes tillstånd är livshotande.

- Hon får vård i Ecmo-behandning, säger Östman.

Sedan tidigare vårdas tre unga svenskar med Ecmo-behandling vid sjukhuset sedan svininfluensan A/H1N1 har fått deras lungfunktion att kollapsa. Ytterligare en patient vårdas på ett sjukhus i Århus i Danmark eftersom Karolinska hade platsbrist när han kom in. De senaste dagarna har sjukhuset utökat antalet Ecmo-platser och planerar att trappa upp ytterligare i takt med att smittspridningen börjar ta fart.

Gravida kvinnor tillhör en av de medicinska riskgrupper som Socialstyrelsen rekommenderar ska stå först i kön till vaccin mot svininfluensan. Gravida löper en förhöjd risk att drabbas av allvarliga komplikationer av smittan.

Detta beror, enkelt uttryckt, på två saker, säger Mia Brytting, chefsmikrobiolog på Smittskyddsinstitutet:

- De har ett immunförsvar som i vissa delar är lätt nedsatt för att inte kroppen ska stöta ut fostret. Och längre fram i graviditeten får lungorna mindre plats i bröstkorgen än normalt. Man klarar inte samma påfrestningar från virus som angriper luftvägarna, säger Mia Brytting.

Smittspridningen har inte kommit igång i Sverige på allvar men läget är svårbedömt, enligt Smittskyddsinstitutets senaste influensarapport som avser förra veckan.

Å ena sidan har antalet personer som söker vård med misstänkt smitta minskat något sedan föregående vecka, men å andra sidan har andelen A/H1N1-positiva provsvar från dessa patienter ökat, och flera fall av allvarlig sjukdom har rapporterats.

"Det förefaller alltså som om influensaaktiviteten i Sverige ökat något, men vi verkar ännu inte ha nått den fas då kurvorna stiger brant uppåt", skriver institutet.

Till och med den 23 augusti har Sverige haft drygt 750 bekräftade fall av svininfluensa. Flest influensafall i relation till befolkningsmängden rapporteras från Stockholm, Kronoberg, Skåne och Uppsala.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna.

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.