Gravida hade rätt till sjukpenning

Uppdaterad 2010-09-30 17:01. Publicerad 2010-09-30 11:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fyra gravida kvinnor som nekades sjukpenning från Försäkringskassan utsattes för könsdiskriminering, slår hovrätten fast i en dom. Men kassan hävdar att den bara följde lagen.

De fyra kvinnorna – en busschaufför, en sjuksköterska, en förskolelärare och en arbetsmiljöinspektör – led alla av besvär kopplade till sina graviditeter och hade sjukskrivits helt eller delvis av sina läkare.

De hade drabbats av bland annat ryggont, trötthet, sömnsvårigheter och smärtsamma sammandragningar. Två hade drabbats av foglossning.

Men Försäkringskassan avslog kvinnornas begäran om sjukpenning eftersom besvären ansågs vara normala i samband med graviditet.

Diskriminering, fastslår Svea hovrätt som menar att en man med samma besvär troligen skulle ha fått ersättning. Hovrätten går därmed på samma linje som Stockholms tingsrätt tidigare har gjort.

Däremot sänkte domstolen skadeståndet till de fyra kvinnorna från 50.000 till 15.000 kronor vardera. Motiveringen var att ”kränkningarna skett oavsiktligt och medfört begränsade konsekvenser”.

Domen är principiellt viktig, anser Marie Nordström, jurist på diskrimineringsombudsmannen (DO) som har drivit målet. Eftersom det är första gången som ett liknande fall prövas kan domslutet bli vägledande i framtiden.

– Många kvinnor har blivit behandlade på det här sättet ute i landet. Det handlar om en strukturell diskriminering. Även dessa kvinnor bör ha rätt till skadestånd, säger hon.

14 andra kvinnor har DO-anmält Försäkringskassan i liknande fall. Dessa ärenden har legat vilande i väntan på besked från hovrätten.

Men Försäkringskassan kommer troligen att överklaga domen.

– Vi anser inte att vi diskriminerar gravida kvinnor utan att vi bara har tillämpat gällande lagstiftning. Enligt den är inte graviditet i sig att betrakta som sjukdom, säger försäkringsdirektör Birgitta Målsäter.

Försäkringskassan har ingen uppgift om hur många gravida som får avslag på sin ansökan om sjukpenning. Men enligt Birgitta Målsäter beviljas sjukpenning i de allra flesta fall.

– Många gravida kvinnor är sjukskrivna, det är inte alls en ovanlig situation. Ungefär fyra procent av alla sjukskrivna kvinnor är det på grund av graviditetsrelaterade besvär. Men det krävs att besvären är att betrakta som sjukdom, säger hon.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 116 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.

Foto: Anders Wiklund / Scanpix

Emma åter i världstoppen

Tour de Free State. Emma Johansson är tillbaka i världstoppen efter sina skador. Hon vann tävlingen i Sydafrika efter en andraplats på sista etappen.

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer