Gravida vann om sjukpenning

Publicerad 2009-11-03 09:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Fyra kvinnor som nekats sjukpenning under graviditet vann mot Försäkringskassan i tingsrätten. Försäkringskassan åläggs att betala dem 50 000 kronor vardera.

Försäkringskassan ska också ersätta diskrimineringsombudsmannens rättegångskostnader.

Tingsrätten anser att Försäkringskassan gjort sig skyldig till direkt tjänstediskriminering av kvinnor och därför är skyldig att betala skadestånd.

Enligt rätten har kassan inte lyckats visa att avslagsbeslutet om sjukpenning inte haft samband med kvinnornas graviditet och att även en icke-gravid person med motsvarande besvär skulle nekats sjukpenning.

DO har också hävdat att Försäkringskassan genom motiveringen av sina beslut har bemött kvinnorna på ett sätt som har kränkt deras värdighet och som har samband med att de är kvinnor.

Tingsrätten anser dock inte att kassan gjort sig skyldig till trakasserier eller kränkning i diskrimineringslagens betydelse. Rätten hänvisar till att det enligt lagens förarbeten ska vara fråga om märkbara och tydliga kränkningar som till exempel nedsättande tillmälen. Men så anses inte ha varit fallet, enligt rätten.

DO hade yrkat att Försäkringskassan till var och en av kvinnorna skulle betala 75 000 kronor i ideellt skadestånd. Kassan tyckte å sin sida att 15 000 kronor skulle vara skäligt om man förlorade målet.

Rätten anser att kvinnorna dels ska ges individuell kompensation för den kränkning som de har utsatts för, dels att skadeståndet ska sättas så pass högt att det verkar avskräckande.

"Härvid bör också stor vikt läggas vid att kränkningen avser en grundläggande mänsklig rättighet och att den som sådan ska betraktas som allvarlig", står det i domen.

Tingsrätten skriver också att diskrimineringen visserligen tycks ha varit oavsiktlig, men att det är rimligt att kräva av en statlig myndighet att den respekterar diskrimineringslagstiftningen med god marginal.

"I förevarande fall har diskrimineringen också skett under en period då kvinnorna redan på grund av graviditeten befunnit sig i ett utsatt läge", står det i domen,.

Därför anser tingsrätten att 50 000 kronor vardera jämte ränta är ett skäligt skadestånd.

Kvinnorna har under sina graviditeter haft olika besvär som ljumskbråck, foglossning och rygg- och bäckenproblem, vilka medfört nedsatt arbetsförmåga.

Försäkringskassan har dock nekat kvinnorna sjukpenning, med hänvisning till att besvären varit en normal följd av graviditeten och att graviditet inte är någon sjukdom. Könsdiskriminering, anser DO.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Scanpix

”Partiledareffekt” – blocken jämnas ut

”Viktigt med ett rent bord”. Partiledarbytet har gett skjuts i opinionen åt både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Foto: Emiliano Rodriguez / Alamy Drömmarna är viktiga för att hjärnan ska fungera.

Drömmarna ”lurar” oss att sova

Människor drömmer inte för att vi sover – utan vi sover för att vi drömmer. Det menar neuropsykologen Mark Solms. Hjärnan tror att vi är sysselsatta.

Sömnen återställer hjärnan och minnet. Får lättare att lära oss saker.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.