Gynundersökte sövd kvinna utan lov

Publicerad 2009-12-27 10:28

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En kvinna med misstänkt livmoderhalscancer undersöktes av läkarstudenter på ett sjukhus i Göteborg utan att hon fick veta det, uppger Aftonbladet.

Kvinnan sövdes ner inför undersökningen och sedan fick några studenter gå in i salen och undersöka kvinnans underliv. Studenterna upplevde inte att deras närvaro var förankrad hos patienten.

Kursansvarig överläkare bekräftar det inträffade och säger att han nu tänker ställa den ansvariga läkaren till svars, eftersom patientens godkännande alltid måste inhämtas.

Enligt en källa till Aftonbladet är det vanligt att studenter genomför gynundersökningar utan patientens medgivande. Christian Munthe, professor i praktisk filosofi och expert på medicinsk etik, säger till tidningen att man kan utgå från att fenomenet förekommer på alla universitetssjukhus, som ett resultat av en gammal kultur.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.