Muhammedkarikatyrerna

Häktad ”Jihad Jamie” nekar

Publicerad 2010-04-07 22:13

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Amerikanska Jamie Pauline Ramirez, även känd som ”Jihad Jamie”, nekade till brott när hon på onsdagen häktades i USA misstänkt för förberedelse till terrordåd.

Ramirez har bland annat haft samröre med Colleen LaRose, ”Jihad Jane”, som misstänks ha planerat att mörda den svenske konstnären Lars Vilks.

Jamie Pauline Ramirez greps på långfredagen i Philadelphia dit hon återvände frivilligt från Irland för att bemöta de terroranklagelser som riktats mot henne. På onsdagen hölls häktningsförhandlingar i fallet. ”Jihad Jamie” nekade till anklagelserna om att ha varit med och förberett terrordåd i Europa. Domstolen valde ändå att hålla Jamie Pauline Ramirez häktad fram till rättegången. Något datum för rättegången är ännu inte bestämt, uppger domstolens talesperson Patty Hartman för TT.

”Jihad Jamie” ska enligt åtalet ha blivit värvad av terrormisstänkta Colleen LaRose i somras. Hon reste till Europa i september och gifte sig med en av de islamister som greps tillsammans med henne på Irland, misstänkta för inblandning i mordplanerna på Vilks.

Ramirez släpptes men hennes make sitter fortfarande anhållen på Irland. Enligt mannens advokat har maken hungerstrejkat 22 dagar i streck och är mycket svag.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 25 3 tweets 22 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna.

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.