Kungens kris

”Han ska inte avgå på grund av skvaller”

Publicerad 2011-05-28 06:32

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Henrik S Järrel, tidigare riksdagsledamot (M) och rojalist:

Hur allvarlig är krisen för kungen?

– Det kommer att vända. Minnet är kort. Om inte spekulativa delar av journalistkåren gör sitt till för att hålla det vid liv så sjunker det undan. Om man fortsätter att fokusera på det strikt privata, så att det börjar likna förföljelser, är det möjligt att kungen får sympatier.

– Jag anser inte att kungen har någon anledning att avgå på grund av lösryckta rykten och skvaller. Han sköter sina plikter utomordentligt väl.

Vad ska kungen göra för att få tillbaka förtroendet?

– Fortsätta göra ett gott jobb. Sedan är min varma rekommendation att hovet satsar mer på sin hemsida, på information. De kan ha egna filmteam, komma med egna kommentarer och dementier. Man kan öppna upp hovet lite mer. Jag har flera gånger pekat på kungens kusin drottning Margrethe, som är både majestätisk och öppenhjärtig.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

De tar plats i Riksbanken

”Högt kvalificerade.” Cecilia Skingsley och Martin Flodén har utsetts till nya ledamöter i Riksbankens direktion.

Foto: Scanpix

Frysta jordgubbar sannolikt boven

Källan till hepatitutbrottet. Andra frysta bär än köpta jordgubbar behöver inte längre kokas. 17 2 tweets 15 rekommendationer

50-åring låg död i sin lägenhet i två år

Hittades vid stambyte. Mannen var arbetslös och beskrivs av polisen som mycket ensam och utan anhöriga eller vänner i Sverige. 397 17 tweets 380 rekommendationer