Snökaoset och kylan

Här ställer snön och kylan till problem

Uppdaterad 2010-02-21 22:04. Publicerad 2010-02-21 06:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Även söndagen inleddes med takras och förseningar i tåg- och kollektivtrafik. DN.se rapporterar fortlöpande om olyckor och störningar på grund av snöovädret. Vid 13.30-tiden började tågen mellan Stockholm och Göteborg att rulla igen.

• Flera förskolor och skolor kommer i snövädrets spår att vara stängda på måndagen eftersom kommuner anser att man inte kan garantera barnens säkerhet. Det är framför allt snö och isbildning på tak som ligger bakom besluten om att hålla stängt. Halmstad, Tjörn, Kungsbacka, Borås och Mark var exempel på kommuner som redan på söndagen fattade beslut om att inte hålla öppet.

• Enstaka tåg på sträckorna Stockholm–Göteborg och Stockholm–Malmö kommer att dras in under måndagen. Men det blir färre inställda avgångar än det var under söndagen,uppger Banverket. Mindre banor i Göteborgsområdet och i Östergötland kommer däremot att vara helt nedstängda under måndagen.

• En man i 60-årsåldern omkom på söndagen sedan ett tak på ett vedskjul rasat in på en gård utanför Avesta. Mannen var på gården för att hjälpa till med olika uppgifter. Raset orsakades troligen av snön.

• Under söndagseftermiddagen drabbades järnvägssträckorna mellan Stockholm och Eskilstuna samt Göteborg och Karlstad av stora förseningar.

• Sex idrottsanläggningar i Alingsås har stängts av säkerhetsskäl, uppger kommunen på sin hemsida. På söndagen pågick snöröjning av taken.

• Badet och de båda ishallarna på nya Halmstads Arena har stängts till dess säkerheten kan garanteras i lokalerna. Därmed fick kvalmatchen till ishockeyns division II, mellan Sannarp och Eksjö, ställas in. Även badet i arenan stängdes, medan den nybyggda delen av anläggningen hölls öppen för ett planerat evenemang. Även isbanan för bandy i Oskarström stängdes, enligt ett pressmeddelande från Halmstads kommun.

• De allra flesta kaninerna överlevde takraset i Nyköping på lördagen, uppger SR Sörmland.

• Förmiddagens stoppade tågtrafik till och från Stockholm är åter igång vid 13.30-tiden. De första X 2000-tågen på sträckan Stockholm — Göteborg samt Göteborg — Stockholm har börjat rulla. Men Banverket rapporterar om stora problem på många håll söder om Dalälven. Fastfrusna tåg, växelfel och mycket snö ställer till ännu till det. I Norrland rullar tågen men med vissa förseningar.

• Tidigt på söndagseftermiddagen var i princip alla vägar i landet framkomliga, enligt Vägverket. Undantagen är på norra Öland och några mindre vägar på Dalslandsslätten.

• Delar av det stora köpcentret A 6 i Jönköping fick utrymmas under några timmar på lördagen eftersom taket riskerade att rasa.

– I går kväll och i natt har 15 man skottat taket, sade brandingenjör Gunnar Hansson på räddningstjänsten i Jönköping på söndagen.

• Flera skolor i Marks kommun kan behöva stängas av säkerhetsskäl på måndag. Sedan tidigare är alla idrottshallar och skolgymnastikhallar stängda.

• På SJ:s pressjour bekräftar Magnus Andersson att SJ för närvarande jobbar för fullt för att få webben att fungera.

– Vi vet att sidan är väldigt seg just nu och det gör att vi får ett stort tryck på våra callcenter. Läget är mycket besvärligt just nu.

Enligt honom finns för närvarande ingen prognos för när problem kan vara lösta. Magnus Anderssons tips är att leta sig vidare till andra trafikoperatörers sidor.

– Tidtabellsuppgifter kan alltid hittas via andra sidor, ett exempel är www.resrobot.se, ett annat tips är att titta på länstrafikföretagens hemsidor. Man får vara lite kreativ, säger Magnus Andersson.

• Kring lunchtid är trycket så hårt på SJ:s och Banverkets hemsidor att de är mycket svåra att ta sig in på. Ytterst få av de tågresenärer som vill kontrollera vilka tåg som är inställda kan alltså få information. På Banverket säger Göran Fält, pressinformatör, att det även finns en mobiltjänst där abonnenterna kan få SMS om alla inställda tåg. Det här är dock en tjänst som resenärerna måste beställa via hemsidan.

• På förmiddagen meddelade Vägverket att E 45 vid Vänersborgstrakten öppnats för trafik, om än med begränsad framkomlighet. Även de mindre vägarna i området öppnas successivt. Samtidigt råder mycket besvärligt väglag på många håll i landet.

• Samtliga försenade tåg som avgick under lördagens eftermiddag och kväll hade senast vid niotiden på söndagsförmiddagen nått sina slutdestinationer. Vissa har varit upp till 15 timmar försenade. Det handlar om ett 15-tal tåg på sträckan Stockholm — Göteborg och Göteborg — Stockholm som drabbades av de kraftiga förseningarna.

• Snöandet kommer att lugna ned sig under söndagen, enligt SMHI. De snöfall som finns tunnas ut och drar bort, men fortfarande berörs Östergötlands södra delar och östra Småland. Lördagens snöfallsområde ligger dessutom kvar en bit in över Gästrikland och Hälsingland.

• Flera tåg som avgick under lördagens eftermiddag och kväll har ännu inte kommit fram till sin slutstation, meddelar SJ på sin hemsida. På uppmaning av Banverket ställer SJ in mycket stora delar av tågtrafiken under söndagsförmiddagen, vilket gäller till åtminstone lunchtid. Tågtrafiken i hela Sverige berörs, både fjärrtåg och regionaltåg.

• Banverket beslutade natten till söndagen att ställa in en stor del av tågen och pendeltågen i bland annat Stockholm och Göteborg. X 200-trafiken mellan Stockholm och Göteborg kommer inte att gå. Det är främst i västra och norra Götaland och i södra Svealand som inskränkningar görs. Förhoppningen är att få igång X 2000 före klockan tolv på vissa sträckor. Från Stockholm till Malmö respektive Sundsvall, och omvänt, beräknas de första avgångarna till 10-tiden. Till och från Göteborg kommer trafiken igång senare.

Här hittar du störningsinformation på Banverkets och SJ:s hemsidor.

• I Hackeryd, som ligger på slätten mellan Linköping, Mjölby och Motala rasade taket på ett hönshus. Omfattningen av raset är hittills oklart, men enligt de första uppgifterna kan cirka 3.000 höns ha blivit instängda i raset. Räddningstjänst har skickats till platsen.

• I Sigtuna rasade taket på Torslunda Säteri under natten. Polis och räddningstjänst skickades till platsen, det framkom senare att varken människor eller djur hade befunnit sig inne ladan vid takraset, så ingen kom till skada.

• Ett tunnelbanetåg skenade på Södermalm i centrala Stockholm på fredagskvällen på grund av isbildning på bromsklossarna.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.