> Försvarets framtid
Hård kritik mot försvarets ekonomistyrning
Publicerat 2008-05-16 10:20
Det finns "påtagliga brister" inom Försvarsmaktens styrning och kontroll. Det saknas en samlad bild av Försvarsmaktens ekonomiska situation, konstaterar Ekonomistyrningsverket, ESV, i sin rapport som på fredagen lämnas till regeringen.
Relaterade artiklar
> Försvarets framtid
- Analys
- Alltid kamp om försvaret
- Mest genomgripande förslaget sedan Sovjets sönderfall
- Försvarspolitikernas tre heliga kor på väg till slakt
- ANALYS: Uppgörelsen borgar inte för en långsiktig lösning
- Nu överges det sjunkande skeppet
- ANALYS: Persson kan ha gjort en blunder
- Ledare
- Operation rädda ansiktet
ESV riktar mycket hård kritik mot Försvarsmakten i sin rapport, som gjorts på uppdrag av försvarsminister Sten Tolgfors.
Bristerna radas upp: Det finns otydligheter i ansvarsfördelning och befogenheter och det saknas en sammanhållen planerings- och uppföljningsprocess. Bristerna är strukturella och har lett till att det saknas en samlad bild av den ekonomiska situationen i Försvarsmakten.
Bristerna har lett till att regler inte har följts och att såväl den interna budgeten som årsredovisningen blivit felaktig.
Ekonomin har saknat status inom Försvarsmakten, skriver ESV i rapporten. Detta beror på "den rådande kulturen" - den militära utvecklingen och kompetensen får dominera verksamheten på bekostnad av den ekonomiska och civila kompetensen.
För att komma till rätta med problemen föreslår ESV en rad åtgärder.
Redan igår kväll blev det känt att ESV vill ta ifrån ÖB en del ekonomiskt ansvar och lägga över det till den civila generaldirektören.
ESV föreslår att generaldirektörens befogenheter ska utökas och att ÖB och generaldirektören i framtiden gemensamt ska besluta om budget, årsredovisning och prognoser. Det bör också införas en kraftfull stab, underställd generaldirektören, som ska "stödja ledningen" i bland annat planering och ledning. Staben ska ha en samlad bild över ekonomin.
ESV anser också att Försvarsmakten måste bli bättre på ekonomisk uppföljning.
Läs mer: Alltid kamp om försvaret
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Läs engelska i London
Utmana dig själv med en av Språkpunktens roliga kurser!
-
Boka billigt hotell här
BOKA - Vi hjälper dig hitta det bästa hotellet i ditt resmål.










