Missförhållandena i svenska djurparker

Hård kritik mot Parken Zoo

Publicerad 2012-12-17 18:34

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Ledningen för Parken Zoo i Eskilstuna får svidande kritik av en oberoende granskningsgrupp som lade fram sina slutsatser på måndagen.

I oktober avslöjades missförhållanden på djurparken och nu finner granskarna att ledningen ljugit, brutit mot djurhållningsregler och skaffat spektakulära djur inför säsongen för att sedan göra sig av med dem, rapporterar Eskilstuna Kuriren på nätet.

– Man håller djur utan att ha haft godkännande för det. Man har otillräckliga hägn till gibbonapor utan att ha fått dispens för det från Jordbruksverket, sade Bengt Röken, ledamot i granskningsgruppen och tidigare veterinär på Kolmården, på en presskonferens enligt P 4 Sörmland.

Tommy Hamberg, ordförande för Parken Zoos styrelse, har kallat styrelsen till ett extra styrelsemöte på onsdag.

Tipsa via e-post

Mer från förstasidan

Foto:Lotta Härdelin Vuxensimskola på Mörbybadet i Stockholm.

Inte bara barnen som behöver uppsyn. Den överlägset största riskgruppen är medelålders och äldre män med alkohol i kroppen.

Wanda, 55: Jag vågade inte doppa huvudet när jag började simskolan.

Det har kommunens kontroller visat. ”Det är inte acceptabelt att kunder får en annan produkt än vad de tror att de köper.”

 
Foto:Juri Cortez/AFP

Protesterna i Brasilien allt starkare. På onsdagskvällen sattes saken på sin spets när värdlandet mötte Mexiko i fotbollens Confederations Cup.

Höjda biljettpriser dras tillbaka. Höjningen utlöste de folkliga protesterna.

Uppmärksammat fall i USA. Serena Williams uttalade sig om en våldtagen flicka och ifrågasatte hennes beteende. Nu backar tennisstjärnan.

Foto:AP
Annons:

Läs om hur Spotify erövrade världen

Teckna prenumeration! Hela Dagens Nyheter i din mobil, surfplatta eller dator.

Annons:
Annons:
Annons:
Annons: