En helikopter störtade på onsdagsförmiddagen vid Klutsjön i Älvdalens kommun. Två personer skadades.
Vid halvelvatiden på onsdagen fick polisen i Dalarna ett SOS-larm om att en helikopter hade kraschlandat vid Klutsjön i Idreområdet i Älvdalens kommun i Dalarna.
Enligt polisens informationsansvarige Bo Eriksson har två personer fått nack- och ryggskador. De två mår efter omständigheterna bra och larmade själva om olyckan.
En ambulanshelikopter har sänts från Sundsvall och två vanliga ambulanser från Särna, uppger polisen som också har sänt en patrull till området.
En privat helikopter hjälper just nu sjukvårdspersonal att komma fram till haveriområdet, som ligger fyra kilometer från farbar väg.
De två personerna i helikoptern ska enligt Flygräddningscentralen ha drivit renar när helikoptern plötsligt fick motorstopp. Den föll därefter 10-15 meter innan den slog i marken.
De två mår efter omständigheterna bra, och larmade själva om olyckan.