Mobben på nätet

Hets mot folkgrupp i Landskronadådets spår

Uppdaterad 2010-04-09 12:20. Publicerad 2010-04-07 13:40

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Allt sedan en 23-åring greps för Landskronadådet har ämnet varit hett på nätet. I hatkampanjerna mot den häktade mannen gör sig flera nätanvändare själva skyldiga till brott som förtal, olaga hot och hets mot folkgrupp. Men det är svårt att lagföra dessa brott.

Mycket snart efter gripandet av den dråpmisstänkte 23-åringen startades bland annat en facebooksida på nätet som hetsar mot den gripne mannen. I kommentarerna radas förtal på hets mot folkgrupp och hot mot både mannen och hans familjemedlemmar.

Föraktet fortsätter på flera andra hemsidor och ger upphov till hundratals nya misstänkta brott.

Yttrandefriheten i den svenska lagstiftningen är generös men det finns gränser. En som vet mycket om lagöverträdelserna på nätet är Anders Ahlqvist, biträdande chef för IT-brottssektionen på rikskrim.

– Skriver man ”Skott i pannan” kan det handla om olaga hot, andra brott som kan komma ifråga är hets mot folkgrupp och förtal, säger Anders Ahlqvist, som ser paralleller till våldtäktsfallet i Bjästa.

– Även där begick många nätanvändare nya brott, både mot offret och den som dömdes.

Det stora problemet för polisen är dock att lagföra brotten som utförs på nätet. Och hittills har bara ett fåtal personer blivit dömda, som varit kända och uppgivit sitt namn, samt ett fall på Aftonbladet, där tidningen blev fälld för vad som stått i kommentarsfältet.

– Svårigheterna med att lagföra dessa brott är flera. Lagstiftningen är ju nationell medan nätet är internationellt., säger Anders Ahlqvist.

– För det första, om det gäller Facebook, så står deras servrar i USA. Gäller då fallet till exempel ”hets mot folkgrupp”, kommer vi inte åt deras servrar, för i USA gäller inte den lagstiftningen. Där gäller ”freedom of speech”.

– Däremot skulle vi kunna fortsätta på det här med ”olaga hot” men då kommer vi till nästa hinder - de svenska nätoperatörerna. Dessa lämnar bara ut ip-adresserna om det gäller misstänkta brott som kan ge mer än dagsböter och det är sällan domstolarna vill döma ut mer än så.

Ett tredje hinder som Anders Ahlqvist framhåller är att nätföretagen sällan lagrar sina loggar.

– Det gör att innan vi hinner agera så har loggarna med ip-adresserna redan raderats. Så det är en väldigt låg lagföringsprognos på de här brotten.

Vad tycker du om mobben på nätet? Kommentera här.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 25 3 tweets 22 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning också för de allierade.”

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna. 5 5 tweets 0 rekommendationer

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan