Svininfluensan

Hockeyspelare går före i vaccinkön

Publicerat 2009-10-29 14:03

Sjuka och gravida i Leksands kommun får vänta på sin tur medan hockeylaget Leksands IF har vaccinerats med förtur. Nu reagerar landstinget i Dalarna skarpt på detta och överväger rättsliga åtgärder.

Vaccineringen av den svenska befolkningen mot H1N1-influensan har blivit försenad på grund av problem med leveranser av vaccinet. Även om alla kommer att kunna ges vaccin inom en månad så får många i riskgrupperna vänta längre än vad det var tänkt.

I Leksands kommun har vårdcentralen ännu bara fått drygt hälften av de doser som man skulle behöva. Men när Leksand IF:s läkare Ronny Borelius beställde 50 doser till ”riskgrupper” hade vårdcentralen inget annat val än att leverera dem.

- Vi har ingen rätt att ifrågasätta en enskild läkares bedömning utan vi levererade doserna den 26 oktober, säger Karin Börsholm som är första linjens chef på distriktsläkarmottagningen på Leksands vårdcentral och som ansvarar för planeringen av vaccineringen av i kommunens invånare.

Ronny Borelius, som beställde vaccinet åt hockeytruppen, säger till Dala-Demokraten att hockeylaget är en riskgrupp eftersom spelarna och ledarna träffar mycket folk.

- Vi har många astmatiker i truppen med känsliga luftrör. De tacklas och svettas. Risken för smitta är stor, säger han till Dala-Demokraten..

Hittills har Leksands kommun fått 1.500 doser vilket inte räcker till att vaccinera de 2.400 personer som bedöms ingå i en riskgrupp. Dessutom har redan nu 600 personer inom landstinget och kommunen fått sprutor med förtur.

- Om vi får många sådana här bedömningar av läkare på stora företag eller idrottsföreningar så skulle vi få problem med att få vaccinet att räcka till just nu, säger Karin Börsholm.

Är du förvånad över att Leksands hockeylag bedömdes som riskgrupp?
- Man blir lite fundersam, säger Karin Börsholm.

Landstinget i Dalarna reagerar skarpt på Leksands IF:s sätt att gå före i kön. I ett pressmeddelande på torsdagen skriver Claes-Göran Björck, närsjukvårdschef på landstinget i Dalarna att "det strider helt mot våra principer och prioriteringar att vaccinera fullt friska ishockeyspelare före de personer som tillhör någon av riskgrupperna" samt att "det verkar högst osannolikt att hela Leksands IF:s a-lag skulle tillhöra riskgrupper."

Claes-Göran Björck menar att Ronny Borelius har vilselett Leksands vårdcentral när han begärde ut vaccinet.

"Vi kommer att göra en grundlig undersökning av det inträffade och om det visar sig att det föreligger oegentligheter kommer vi att överväga rättsliga åtgärder", skriver han i pressmeddelandet.

- Leksands IF har, precis som vi gör varje år i influensatider, ställt en förfrågan om att få vaccinera våra spelare och vår lagläkare har sedan ansvarat för frågan. Hur utkvitteringen av dessa influensadoser sedan gått till kan vi alltså inte svara på i dagsläget, säger Leksands vd Håkan Åman.

Klubben beklagar nu det som skett.

- Vi beklagar djupt om vi genom vårt agerande gjort några fel och vi hoppas innerligt att vi inte orsakat någon skada eller försening, säger han.

Folkhälsoplaneraren i Leksand Maria Naartiijärvi säger till DN.se att det inte ska gå att gå före i kön utan medicinska skäl.

- Inom kommun följer vi Socialstyrelsens prioriteringar att det är de gravida och kroniskt sjuka som ska få vaccinet först, säger Maria Naartiijärvi.

Först om två veckor börjar man ge sprutor till barn och ungdomar, som också anses särskilt utsatta.

Läs mer: Så vet du om du behöver söka vård

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 113

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.