Skolinspektionen hyr in holländska skolinspektörer för att granska svenska grundskolor. Lärarförbunden ifrågasätter om utländska konsulter kan bedöma svenska skolor.
Efter årsskiftet ska holländska skolinspektörer granska hur undervisningen i engelska bedrivs i årskurs 5 till 9 i skolor från Boden i norr till Blekinge i söder. Men innan dess måste de själva lära sig hur det svenska skolsystemet fungerar. Under november ska också svenska inspektörer åka till Holland för att lära sig hur holländarna granskar sina skolor.
Vad är motivet till att ni låter utländska inspektörer granska den svenska skolan?
– Vi vill lära oss hur andra länder gör sin skolinspektion. Och så vill vi satsa på internationalisering och själva bidra med kunskapsöverföring, säger Carina Abréu, avdelningschef vid Skolinspektionen i Göteborg som leder projektet.
Konsultföretaget Cito, som vunnit Skolinspektionens upphandling i Europa, var tidigare ett statligt institut i Holland.
De holländska inspektörerna kommer att granska ett trettiotal skolor tillsammans med svenska inspektörer och intervjuerna vid skolbesöken sker på engelska. Till sommaren 2010 ska projektet avrapporteras. Kostnaden beräknas bli omkring 5 miljoner kronor och motsvarar de kostnader som Skolinspektionen har för sina ordinarie inspektioner, enligt Carina Abréu.
Inom EU förekommer projekt där tjänstemän inom olika myndigheter utbyter erfarenheter och lär av varandra, men Carina Abréu tror att Sverige är ”pionjär” inom EU när det gäller att köpa in granskningstjänster inom ett så nationellt område som skolan.
Varför har ni valt att inte bara ha ett utbyte?
– Vi ville arbeta på ett mer konkret sätt. Inspektionerna följer svenska regler, men holländarna arbetar med klassrumsobservationer på ett annat sätt och deras inspektioner är mer forskningsnära, förklarar Carina Abréu.
Ordförandena för Sveriges bägge lärarförbund, Eva-Lis Sirén, Lärarförbundet, och Metta Fjelkner, Lärarnas riksförbund, är mycket överraskade över Skolinspektionens beslut. Och de förutsätter att myndighetsutövningen kommer att ligga helt på de svenska inspektörerna.
– Jag känner irritation över att vi inte vet något om detta projekt. Jag ifrågasätter hur ett holländskt företag ska kunna läsa in sig på svensk skola. Vilka förutsättningar har de att bedöma svensk skola och vad ska resultatet användas till? undrar Metta Fjelkner.