Kronprinsessan Victoria och prins Daniel

Hotellrum gapar tomma

Publicerad 2010-06-16 07:56

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Turisterna verkar svika Stockholm under kronprinsessans bröllop på lördag. I alla fall finns det gott om plats på hotell, campingplatser och vandrarhem. Specialbokade tåg- och bussresor är inställda.

Många har väntat sig en turist­invasion när kronprinsessan Victoria och Daniel Westling gifter sig på lördag. På nätsidan Blocket har fler än tusen förväntansfulla försökt hyra ut sina lägenheter under rubriken ”Royal wedding”. Den ­dyraste lägenheten var på 1,5 rum på Östermalm. Där ville uthyraren ha 50 000 kronor för en vecka. Men det verkar bli svårt att hyra ut för de priserna. Några dagar före bröllopet verkar turisternas intresse inte vara så stort.

SJ planerade ursprungligen tre chartrade ”bröllopståg” från ­Falun, Malmö och Göteborg. ­Redan tidigt avbokades tåget från Falun och häromdagen ställdes även Malmötåget in. Det enda som avgår enligt planerna blir tåget från ­Göteborg.

Även flera buss­bolag hade planerat särskilda bröllopsresor till Stockholm, men de flesta av dessa är inställda.

När DN på tisdagen ringde till ­hotell, vandrarhem och campingplatser fanns det gott om möjlig­heter att hitta någonstans att bo i helgen, även i centrala Stockholm.

– Det verkar ha bokats fler hotellrum de sista dagarna, men visst finns det rum kvar, säger Ann-Charlotte Jönsson, presschef på Stockholm Visitors Board, Stockholms officiella turistguide.

Enligt henne är det bristande intresset inte en besvikelse för turistnäringen.
– Det här är primärt en fest för stockholmare. Sedan är det förstås trevligt om det kommer folk utifrån. Men om man skulle göra en marknadsföringskampanj för att locka hit turister så skulle man ha behövt börja för flera år sedan och jobbat på ett helt annat sätt, säger hon.

En förklaring till det bristande intresset är, enligt Ann-Charlotte Jönsson, att det tidigare gick ett rykte om att allt var fullbokat.

– Jag tror folk har ställt in sig på att det inte finns några rum. Det är lite tråkigt, nu när det finns rum.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: AP Problemet är, enligt vetenskapsmännen, hur euro-samarbetet är uppbyggt.

”Risk för total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix

Utkörd från galleria för sin manikyr

Händelsen filmades och har väckt debatt. Kvinnan blev utkörd från ett köpcenter i Saudiarabien då hennes manikyr inte ansågs följa sharialagarna. 2 0 tweets 2 rekommendationer

Foto: AP

”Hur ser återväxten inom filmen ut?”

DN:s Mårten Blomkvist är något betänksam efter att Guldpalmen och en rad andra priser delats ut i Cannes. ”Mads Mikkelsens pris överraskande.” 1 0 tweets 1 rekommendationer

Årets Guldpalm till ”Amour”. Hanekes andra pris.