Hagamannen i Umeå får av hovrätten 14 års fängelse. Förutom de fall han tidigare dömts för fälls han nu även för en våldtäkt år 2000.
Hovrätten för övre Norrland går i stora delar på samma linje som Umeå tingsrätt gjorde i somras. Strafftiden blir densamma och rubriceringen på brotten är identiska - med ett undantag.
1 december 2000 överfölls en 15-årig flicka i stadsdelen Ersboda i norra Umeå. Brottet mot henne rubricerades som våldtäktsförsök och utreddes aldrig i den så kallade Hagautredningen. I samband med gripandet i vintras publicerades bilden på Niklas Lindgren och kvinnan anmälde då till polis att det var han som överfallit henne. Polis gjorde nya förhör och ändrade åtalspunkten från våldtäktsförsök till våldtäkt.
Det är redan i tingsrättens dom visat att Lindgren var på överfallsplatsen, men någon teknisk bevisning fanns inte. De få spår polisen hade säkrat hade redan slängts bort.
Det som fick hovrätten att ändra domen i Ersbodadelen var kvinnans beskrivning av mannen. Efter överfallet tog hon och Umeåpolisen fram en fantombild. Hovrätten håller inte med tingsrätten om att den var intetsägande.
- Vissa detaljer, såsom hårfäste och mun, stämmer väl överens med Niklas Lindgrens utseende.
Nu fälls Lindgren alltså även för den våldtäkten. Det påverkar inte strafflängden men den våldtagna kvinnan får 95.000 kronor i skadestånd.