Fiskares burar länsas av kräfttjuvar

Publicerat 2009-08-15 11:44

Foto: Peter Claesson Zeth Rylander är en av 22 licensierade yrkesfiskare i Vättern. "Så sent som förra lördagen hade någon vittjat mina burar. Man blir jävligt irriterad", säger han.

Kampen mot tjuvfiske i Vättern trappas upp inför kräftsäsongen. Det illegala kräftfisket har pågått under flera år. För sjöns yrkesfiskare innebär det miljoner i förlorade intäkter. I helgen är det fiskepremiär för allmänheten och samtidigt skärps jakten på kräfttjuvarna.

Allmänheten får fiska i en månad

Det finns 22 licensierade yrkesfiskare i Vättern som tillstånd att fiska året om.

Deras årinkomst kommer till 80-90 procent från kräftfisket.

Sammanlagt fångade de 145 ton kräftor förra året.

Från fredagen den 14 augusti till andra helgen i september får de samsas med allmänheten som har tillåtelse att fiska kräftor under bestämda tider, max sex brurar per person.

 

Samuel Gustavsson har landat sin fångst i den lilla hamnen Igelbäcken.

Kräftorna står för en stor del av årsinkomsten för Zeth Rylander.

Det har varit en kall vår och försommar vilket gett kräftfisket i Vättern en trög start, men nu är säsongen i full gång. För fisketillsynsman Michael Bergström innebär det en envis kamp mot tjuvfisket på sjön. Så gott som varje dag får han in rapporter från yrkesfiskare som blivit av med både fångst och redskap.
– Vi gör vad vi kan, men tjuvfiskarna arbetar dygnet runt. Vi misstänker också att de har kontaktpersoner på land som ligger med fågelkikare och spanar efter andra båtar för att inte bli upptäckta. Det gör vårt jobb ännu svårare, säger han.
 

Det finns 22 licensierade yrkesfiskare i Vättern. De flesta lever nästan uteslutande på inkomsterna från kräftfisket som främst sker i de norra delarna av sjön. Zeth Rylander i Habo är en av dem. Under perioden juli–september då det är högsäsong kliver han upp klockan halv sex varje morgon för att ge sig ut på sjön. Ett halvt dygn senare återvänder han hem. En bra dag med drygt 200 kilo kräftor i fångs­ten, andra dagar bara 150 och
ibland blir det inget alls.
– Så sent som förra lördagen hade någon vittjat mina burar. Man blir jävligt irriterad, men det är bara att bita ihop. Tjuvarna förser sig på natten, då måste vi sova för att orka jobba.
 

Att bli av med fångsten är en sak. Värst är när tjuvarna även stjäl redskapen.
– Då kan du inte ens gå ut och fiska dagen efter. Och även när de bara tar kräftorna förstör de. Ofta lämnar de burarna öppna och redskapen ligger hoptrasslade i en hög.
 

Enligt Zeth Rylander har tjuvfisket pågått i två tre veckor. Men det är först i helgen som det väntas sätta i gång på allvar. Då är det kräftpremiär för allmänheten som under en månad har rätt att fiska kräftor på bestämda tider utan särskilda krav på tillstånd.
– Tjuvfisket sker i skydd av allmänheten, det blir svårare att kontrollera när det är många båtar ute på Vättern samtidigt, säger Anton Halldén, länsfiskekonsulent i Jönköping.
Han menar att tjuvfisket har eskalerat under de senaste åren och han får allt fler samtal från uppgivna fiskare som blivit av med stora delar av sin årsinkomst.
– Hittills har vi fokuserat på tjuvarna, men nu har vi även inlett ett samarbete med

Skattemyndigheten för att komma åt oseriösa grossister som köper upp kräftorna. Det är bedrövligt att fiskarna drabbas så hårt, och även för familjerna som är ute och fiskar för ros skull kan helgen bli spolierad när deras burar stjäls.
 

Förra året kopplades även Sjöpolisen i Västra Götaland in och nu trappar man upp jakten.
– I helgen patrullerar vi med en båt och vi kommer att göra tillsyn även senare under säsongen. Dessutom finns Fiskekontroll Väst på plats, liksom polisen i Askersund, berättar Sjöpolisens chef Owe Magnusson.
 

Förra året gjorde han en enkät bland yrkesfiskarna på Vättern.
– Det kom fram att det tjuvfiskats omkring 1 000 burar på fem helger. Det är svårt att uppskatta hur mycket kräftor det motsvarar, men minst ett ton i veckan. På svarta marknaden säljs kräftorna för 150 kronor kilot, så det finns stora pengar att tjäna för tjuvarna utan att det egentligen kostar dem mer än båt och bränsle. De lägger ut annonser på Blocket och säljer på torg och till oseriösa grossister.
 

Han misstänker att tjuvfisket i stor utsträckning är organiserat, men har inga teorier om exakt vilka som kan tänkas ligga bakom.
– Bara nu efter semestern har fiskarna hittat längor med omkring 150 nybetade burar som man misstänker tillhör tjuvfiskare. De stora mängderna pekar på att det är organiserat.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 112

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 45

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 75

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 64

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 12

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.