Fem frågor till Björn Olsen, överläkare vid Akademiska sjukhuset i Uppsala och professor i infektionssjukdomar vid Uppsala universitet.
Ska man låta vaccinera sina barn?
- Ja. I USA där pandemin dragit igång igen har man sett ett ökat antal dödsfall och svårt sjuka i de lägre åldersgrupperna. Idag (på söndagen) rapporterades det första fallet av en tamifluresistent stam som smittat från en person till en annan. Om stammen ökar är vaccinet det enda medel vi har mot influensan.
Du var tidigare kritisk till vaccination. Varför?
- Det jag var kritisk mot var vilka som ska få vaccinera sig om vi har en begränsad mängd vaccin, vilka som ska prioriteras. Men barn är i en riskålder om man tittar på dödsfallen.
Om man är osäker kanske man kan avvakta?
- Nej, det tar ett par veckor innan immunförsvaret har skapat antikroppar mot viruset. När influensan ökar kommer vi se svårt sjuka fall och även dödsfall. Då kommer alla rada upp sig för att få vaccin och skrika ”var är vaccinet?”.
Har man testat vaccinet tillräckligt?
- Det har gjorts många tester och nu har dessutom många vaccinerat sig. Hade det kommit snabba biverkningar skulle vi sett det nu.
Vilka är dina främsta skäl till att vaccinera barnen?
- För att undvika att barnen blir sjuka. För att undvika att mormor och morfar, mamma och pappa blir smittade. Barnen är de värsta smittspridarna och föräldrarna blir bryggan till övriga samhället. Om vi ska vara förberedda för nästa pandemi så måste vi veta vilka strategier som är bäst. Hur ska vi agera då? Nu kan vi jämföra med de länder som har en annan strategi och se vilken som var bäst.