Svininfluensan

Influensasjuk kvar i respirator

Publicerad 2009-07-18 15:49

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tillståndet för en 22-årig man i Norrköping som är svårt sjuk i den nya influensan var på lördagen fortsatt allvarligt men stabilt, enligt landstinget i Östergötland. Han vårdas i respirator på intensivvårdsavdelningen på Vrinnevisjukhuset.

Han smittades troligen av en anhörig som varit på semester i Sydeuropa. Fallet är det allvarligaste hittills av svininfluensa i Sverige.
 

Läs mer - "Ung man svårt sjuk i influensan"

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonalds sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.