Tonårsarborter

Ingen "abortturism" väntas

Publicerad 2007-06-25 22:25

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

En lagrådsremiss ligger nu för behandling som föreslår att utländska kvinnor från den 1 januari 2008 ska få rätt till abort i Sverige. Samtidigt vill regeringen stärka arbetet mot oönskade graviditeter.

Under året har en intensiv debatt handlat om ifall utländska kvinnor ska få rätt till abort i Sverige. Motståndare till förslaget har befarat att många kvinnor ska resa från länder där abort inte är tillåtet till Sverige, som anses ha liberala regler. Men remissinstanserna tror inte på något slags "abortturism".

Lena Lennerhed, ordförande i RFSU och idéhistoriker, tror inte att polska kvinnor kommer att välja Sverige.

- I Polen är det lätt att få en illegal abort utförd av någon av de många gynekologer som utbildades under kommunisttiden. Det är också billigare att resa till Tjeckien eller Ryssland än till Sverige.

Redan nu är det möjligt för utländska kvinnor att få abort i Sverige, efter godkännande av Socialstyrelsen. DN:s granskning visar att fram till mitten av maj i år har 23 kvinnor beviljats tillstånd. Majoriteten kommer från Latinamerika och befinner sig i Sverige utan arbetstillstånd. Andra finns kvar i landet efter avslag på en asylansökan. Har man inte uppehållstillstånd får man betala omkring 6.000 kronor för en medicinsk abort. En kirurgisk abort kostar cirka 15.000 kronor.

Danmark tog 2004 bort begränsningarna för utländska kvinnor och där har man inte upplevt någon stor tillströmning av utländska kvinnor. Även Storbritannien, Frankrike, Italien och Nederländerna tar emot utländska kvinnor.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Beslut om Odells framtid skjuts upp

”Diskussionen har inletts.” Kristdemokraternas riksdagsgrupp sköt på tisdagens upp beslutet om Mats Odells framtid som gruppledare.