Bordellhärvan

"Ingen anledning att gå händelserna i förväg"

Publicerad 2007-12-05 13:11

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Statsminister Fredrik Reinfeldt vill inte ta ställning till skadeståndskraven från kvinnorna som utnyttjats som prostituerade när de var minderåriga utan hänvisar till att det får utredas av justitiekanslern.

– Det finns regler för hur man driver skadeståndsprocesser mot staten, säger Fredrik Reinfeldt som svar på kraven på miljonskadestånd.

–  Rimligen är det JK som har ansvaret för det.

Han vill inte heller ta ställning kravet på en ursäkt från staten:
– Vi ska inte reagera på det. Jag har ingen anledning att gå händelserna i förväg. När anklagelserna gäller sådant som är kriminellt måste rättsväsendet ta hand om det, säger Reinfeldt.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Jacob Zocherman ”Det var inte någon gerillagrupp de träffade”, säger advokaten.

”De gick i en fälla”

Ny bild av vad som hände svenskarna. Schibbye och Perssons advokat, tror att allt var en fälla och att journalisterna inte ens ens mötte gerillan.

Regeringen kräver att de släpps. Ny del i årets utrikesdeklaration.

De kämpar för Johan och Martin. Stort reportage inför domen.

Uppsala först att ge skadad nytt ansikte

Öppnar centrum för ansiktstransplantationer. Bara 18 personer i världen har fått ett av en donator. Akademiska sjukhuset blir först i Norden.

Foto: Scanpix

Bussarna igång efter olycka i Södertälje

All busstrafik ställdes in. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.