"Inom reggaen är man öppen med droger"
Publicerat 2007-08-12 10:16
I lördags avslutades Uppsala reggaefestival. Arrangören Yared Tekeste beklagar att 250 deltagare misstänks för narkotikabrott. "Vi tolererar inte droger", säger han.
Den sjunde upplagan av den tre dagar långa festivalen blev lyckad på många sätt, tycker Yared Tekeste. 8.000 deltagare per dag och en bra uppsättning artister gör att han klassar arrangemanget som det "mest lyckade av alla gånger".
Men han är besviken på alla som har använt droger på festivalområdet.
- Det är väldigt tråkigt. Vi har haft en jättekraftansamling tillsammans med polisen och socialjouren för att få bort drogerna. Jag tror inte att det har funnits en lika stor koncentration av narkotikaspanare någonstans i Sverige som på vår festival, säger han.
Under rubriken "Regler och säkerhetsföreskrifter" på festivalens hemsida tar arrangören starkt avstånd från all narkotika.
- Men precis som inom rocknroll finns en koppling till droger. Inom reggaen hymlar man inte och är mer öppen. Vi gör en markering och försöker få ett stopp, mer än så kan man inte göra som arrangör. Att förändra en hel subkultur är inte så lätt, säger Yared Tekeste.
Han hoppas att Uppsala reggaefestival ska leva vidare, trots drogproblemen.
- Jag tänker mig inget annat. Det här är ett livsverk för mig och jag ser fram emot nästa festival.
Hur kan det förebyggande arbetet bli bättre?
- I år har polisen kunnat jobba effektivt med mobila provtagningar. Siffrorna på hur många som har åkt fast kan låta väldigt höga, man får hoppas att det kan avskräcka folk, säger Yared Tekeste.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Sista-Minuten-Hotell i Paris
750:-/natt/dubbelrum inkl. frukost i centrala Paris.











