Droger på nätet

Internetdrogen DXM kommer narkotikaklassas

Publicerad 2008-06-16 19:50

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Den livsfarliga drogen DXM kommer narkotikaklassas mot slutet av sommaren. Regeringen jobbar också på ett lagförslag för att förbjuda handeln med preparat om misstanke finns att de kan komma att narkotikaklassas.

Det beskedet gav idag folkhälsoministern Maria Larsson en grupp ungdomar vars 17-årige vän tidigare i år dog av en överdos av DXM som han lagligt köpt på nätet.

Att det är fritt fram att shoppa livsfarliga substanser på nätet är för vännerna till den avlidne 17-åringen från Österåker oförståeligt.

När chocken efter vännens död lagt sig organiserade de därför under sjuttonåriga Emma Sulkakoskis ledning en kamp mot nätdrogerna.

Den resulterade i en lista med 13.000 namnunderskrifter med krav på att regeringen snabbar upp lagstiftningsprocessen för att klassa nätdrogerna som narkotika.

Listan lämnade de över till folkhälsoministern på måndag som svarade att en narkotikaklassning av DXM förhoppningsvis kan vara på plats mot slutet av sommaren.

Larsson presenterade även en plan för att bekämpa den uppsjö av nya preparat som hela tiden dyker upp.

-Vi håller på och tittar på om vi ska kunna gå in och förbjuda hanteringen för att köpa och sälja preparat som vi tror kommer att bli narkotikaklassade eftersom klassningen i sig tar lite tid, sa Larsson.

Ett förslag hoppas hon ha i sin hand i slutet av året, och en ny lag skulle kunna vara på plats under nästa år, sa Larsson.

-Jag hade velat ha ett löfte på att det skulle gå snabbare, sa Emma, men var ändå positiv till förslaget att farliga substanser skulle kunna förbjudas vid misstanke om narkotikaklassning.

Marie Wengse från Österåkers kommun, som jobbat tillsammans med ungdomarna, var nöjd.

-Naturligtvis skulle man vilja stoppa allt, men grundlagar gör det ju inte möjligt. Vad som också är viktigt är att man får igång en diskussion med ungdomar och föräldrar om det man köper över nätet. Naturligtvis har de som säljer preparaten ett stort ansvar, men det största ansvaret har man själv.

-Det är jätteviktigt att vi talar om den stora risk som finns med att köpa preparat på nätet och att man talar om de stora riskerna som det innebär att köpa substanser som man inte vet vad de innehåller eller hur de påverkar en själv och ens kropp, sa Larsson.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.