Den interna socialdemokratiska information som folkpartiets presschef Niki Westerberg fått kan ha påverkat ett utspel som folkpartiets Jan Björklund gjorde i vintras.
Den 17 februari lade skolminister Ibrahim Baylan fram rapporten "Tio myter om den svenska skolan". Bara några timmar senare kom folkpartiets Jan Björklund med en egen motrapport om skolan.
Nu medger Jan Björklund att utformningen av motrapporten kan ha påverkats av att folkpartiet. Björklunds egen pressekreterare Anders Andrén hade den socialdemokratiska rapporten en dag i förväg, men säger att han trodde att de fått den av en socialdemokrat.
Och folkpartiets presschef Niki Westerberg hade tillgång till den socialdemokratiska rapporten, som hon fått av Per Jodenius.
- Ja, det är helt bedrövligt. Det kan vara så. Den rapport som socialdemokraterna skulle presentera då den 17 februari har sannolikt förts över till Niki Westerberg. Jag kände inte till detta då, utan jag fick reda på det i dag, säger Jan Björklund till DN.
Björklund hävdar att detta inte påverkat hur han har agerat.
- Och jag tror att det inte påverkat den rapport som riksdagskansliet satte ihop medan jag var i Umeå. Men jag tänker gå till botten med det.
Så Niki Westerberg hade tillgång till socialdemokraternas rapport innan den presenterades av socialdemokraterna?
- Ja, det är den uppfattning jag fått i dag.
Hade du tillgång till rapporten?
- Nej.
Kände du till att den fanns hos Niki Westerberg?
- Nej, det gjorde jag inte.
Kan Niki Westerberg ha givit dig information från den rapporten som påverkade vad du gjorde?
- Ja, det kan ha kommit att ingå i den motrapport som riksdagskansliet satte ihop vi det tillfället. Men när jag nu tittar på det hade den sett likadan ut ändå. Jag har lovat att undersöka det ordentligt med alla medarbetare och jag tänker meddela skolminister Ibrahim Baylan resultatet av detta. Men jag har inte känt till detta, säger Jan Björklund.
Det har antytts att flera av Jan Björklunds egna skolutspel i tiden kommit mycket nära socialdemokraternas och att de därmed skulle kunna vara ett resultat av insidersinformation.
Jan Björklund säger till DN att han sedan åtta år haft som strategi att omedelbart, "helst inom några timmar", bemöta socialdemokratiska förslag inom skolpolitiken.
Björklund förnekar bestämt i samtal med DN att han haft någon kännedom om dataintrången hos socialdemokraterna.
- Nej, absolut inte. Jag hörde talas om detta först i Ekot i måndags morse.