Iran het fråga för Reinfeldt

Publicerad 2009-06-22 12:30

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Statsministern oroad för upptrappning av våldsutvecklingen i Iran.

Statsminister Fredrik Reinfeldt och hans norske kollega Jens Stoltenberg säger sig vara oroade över utvecklingen i Iran.

– Våldsutvecklingen är oroväckande och det finns en oro för att det ska ske en upptrappning, sade Reinfeldt på en pressträff tillsammans med Stoltenberg i Stockholm där de överlagt inför Sveriges ordförandeskap i EU.

.– Det vi ser är ett brett mänskligt uttryck för frihetslängtan och en vilja till reformer. Vi är alltid oroliga för när regimer med våld går emot sådana uttryck, sade Reinfeldt.

Jens Stoltenberg framhöll att Norge, i likhet med Sverige och EU, tar avstånd från det våld som setts. Han och Reinfeldt kritiserade hur de iranska myndigheterna har försökt stoppa rapportering från landet.

– Journalister måste ha goda arbetsförhållanden och kunna rapportera om vad som sker i Iran, sade Stoltenberg.

– Det måste få finnas fri opinionsbildning, sade Reinfeldt.

Den svenske statsministern noterade att den iranska regimen ofta använder påstådda, utländska hot som en ursäkt för en hård linje också på hemmaplan mot oliktänkande och kritik.

– Det finns ingen grund för något sådant i det här läget. Det här är något som sker hos det iranska folket, sade Reinfeldt.

För Reinfeldt och Sverige, som tar över EU:s ordförandeklubba 1 juli, kan Iran bli en av de riktigt heta frågorna att hantera.

TT

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.