Iranska studenter lurade på pengar av högskola

Publicerad 2009-02-23 16:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Två professorer vid Mälardalens högskola har avkrävt iranska studenter hundratusentals kronor för studieplatser som ska vara gratis. Nu har högskolan anmält professorerna till Statens ansvarsnämnd.

Anmälan till Statens ansvarsnämnd knyter ihop en historia som pågått i flera år. I fjol somras fick högskoleledningen upp ögonen för att professorerna otillåtet hade avkrävt en iransk student de 30.000 kronorna. Och studenten var långt ifrån ensam om att behöva betala.

De två professorerna hade då i flera år använt sig av ett dokument de själva utformat. Dokumentet hade sänts över till studenten i Iran för att visa att utbildningen skulle kosta 30.000 – trots att det ska vara gratis att plugga på svenska högskolor och universitet.

I augusti mötte forskningssamordnaren andra antagna iranska doktorander. Samtliga vittnade om att de också fått ovan nämnda dokument skickat till sig. Och avkrävts pengar. Sammanlagt har nio studenter felaktigt betalat ut pengar till högskolan

Hur mycket pengar som betalats in har varierat. Men sammanlagt har drygt 420.000 betalats in av de drabbade doktorandstudenterna. Också flera hundra tusen har betalats in från företag i Iran som backat upp studenterna, men de inbetalningarna håller sig inom lagen.

- Men enligt svensk lag ska det vara gratis att studera i Sverige. Det vi ser allvarligast på här är att de reglerna inte följts här, säger Ingegerd Palmér, rektor på Mälardalens högskola.

Hon har inte fått någon bra förklaring till varför professorerna brutit mot reglerna. De har bara hänvisat till att det är dyrare att ta emot utländska studenter.

Hon betonar att alla pengarna kommit in på högskolans konto och verkligen använts i de iranska studenternas utbildning. Hon tycker det är för starkt att kalla studenterna lurade.

- De får ju sin utbildning.

Men de har tvingats betala för något som ska vara gratis.

- Ja, och det är ju därför vi anmäler till ansvarsnämnden. Detta är inte förenligt med svensk lag.

De pengar som betalades in av iranska studenter under fjolåret har betalats tillbaka. Men merparten av pengarna har studenterna inte fått åter.

Kommer högskolan att betala tillbaka allt?

- Om det är möjligt, vi får titta på det. Vi vet inte än, säger rektorn.

Hon räknar med att Statens ansvarsnämnd kommer att fatta beslut inom ett par månader. Högskolan vill att den ena professorn får en varning. Den andra ska få sin lön krympt med en fjärdedel under en månads tid, anser högskolan i sitt yrkande till ansvarsnämnden.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.

Lavin begravde by i Kosovo

Minst sju döda. Snön rullade in med förödande kraft och begravde 15 hus. En minderårig flicka hittades vid liv när byggnaderna grävdes fram.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.