Snökaoset och kylan

Isvallar stängde Sundsvallsbukten

Publicerad 2010-02-21 20:32

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Vargavintern gör isläget svårare än på många år. I helgen tvingades till och med isbrytarna ”Atle” och ”Ymer” att ge upp.

– Sjöfarten drabbas av förseningar, normalt följer flera fartyg våra isbrytare, men av säkerhetsskäl assisterar vi nu bara ett i taget, säger Ulf Gullne, chef för Sjöfartsverkets isbrytare.

I helgen var läget värst i Sundsvallsbukten som proppades igen av isvallar, drivna av den hårda nordostvinden. Av säkerhetsskäl, för att fartygen inte skulle skadas, stoppades fartygstrafiken helt under ett dygn.

Inte ens isbrytarna ”Atle” och ”Ymer” kunde ge sig i kast med vallarna.

– Det var otroligt stora vallar, tio meter tjocka, säger Ulf Gullne till TT.

På söndagen väntade två fartyg på att ta sig ut från Sundsvall och två på att ta sig in, skriver Sundsvalls Tidning på nätet.

Trafiken kunde återupptas igen på söndagskvällen.

Is ligger över hela Bottenhavet, handelsfartygen klarar sig relativt bra och kan så sakteliga ta sig fram med hjälp av isbrytarnas assistans.

– Isen på Västkusten hindrar inte sjöfarten och i Kalmarsund har nordostvindarna nu fört bort isen, säger Ulf Gullne.

Tidigare har det varit problem i den del av norra Ålands hav som kallas tratten.

– En lite udda grej är att trafiken på Vänern står stilla på grund av att järnvägsbron i Trollhättan inte kan öppnas, om det är på grund av kylan eller bristande underhåll vet jag inte, säger Ulf Gullne.

Där ligger flera fartyg och väntar och prognosen för broöppning är tisdag.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: AP Problemet är, enligt vetenskapsmännen, hur euro-samarbetet är uppbyggt.

”Risk för total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 2 2 tweets 0 rekommendationer

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Foto: Alamy

Grannar klagar: Gödseln luktar skit

Flera klagomål till miljökontoret. Nu har Lantbrukarnas riksförbund gått in som medlare för att undvika osämja i grannskapet i Dalarna.

Foto: Scanpix

Utkörd från galleria för sin manikyr

Händelsen filmades och har väckt debatt. Kvinnan blev utkörd från ett köpcenter i Saudiarabien då hennes manikyr inte ansågs följa sharialagarna. 3 0 tweets 3 rekommendationer