Rysk-tyska gasledningen
Regeringen säger ja till gasledningen
Publicerat 2009-11-05 10:38
Regeringen säger ja till den omstridda gasledningen genom Östersjön, bekräftar miljöminister Andreas Carlgren på en pressträff. Beslutet kritiseras av såväl en samlad opposition som Folkpartiet.
Dela med andra:
DN Teman i artikeln
Gasledningen
Nord Stream ska bestå av två parallella gasledningar som placeras på Östersjön botten från Viborg i Ryssland till Greifswald i Tyskland via svensk ekonomisk zon. Den första gasleveransen är beräknad till hösten 2011. Hela bygget beräknas kosta 7,5 miljarder euro och ska årligen kunna transportera 55 miljarder kubikmeter naturgas till 25 miljoner hushåll i Europa.
Regeringens beslut att säga ja till Nord Streams planerade gasledning följer enligt Andreas Carlgren internationell rätt.
- Det är viktigt att framhålla att gasledningen dras på internationellt vatten i den svenska ekonomiska zonen i Östersjön. Gasledningen är entydigt tillåten enligt internationell rätt, säger han.
Enligt miljöministern har Sveriges synpunkter på ledningens miljöeffekter tillgodosetts efter 23 månaders behandling hos myndigheter och i kontakter med Nord Stream.
- Myndigheterna har haft full insyn, och ingen seriös svensk regering skulle så tydligt bryta mot internationell rätt genom att säga nej till gasledningen, säger han.
Beslutet kritiseras av oppositionen som i ett gemensamt uttalande säger nej till "den rysk-tyska fossilgasledningen".
"Ett godkännande av gasledningen binder fast Europa i ett beroende av rysk gas och innebär allvarliga miljörisker i ett mycket känsligt havsmiljöområde. Varje ny fastlåsning i miljardinvesteringar i naturgas försenar europeiska investeringar i förnybar energi. Det ger också Ryssland ökade möjligheter att använda energi som påtryckningsmedel i EU", skriver S-ledaren Mona Sahlin, V-ledaren Lars Ohly och MP:s språkrör Peter Eriksson.
De tre pekar på att gasledningen har både miljömässiga och säkerhetspolitiska dimensioner och de varnar för att beslutet öppnar för naturgasanvändning i Sverige.
Även folkpartisten Carl B Hamilton tycker att regeringens ja till gasledningen är "djupt olyckligt" och menar att det går på tvärs med Sveriges långsiktiga intressen i energi- och säkerhetspolitiken.
"Med ledningen i Östersjön blir Putins Ryssland för sin energiexport inte beroende av rörledningar genom Polen, Baltikum och Vitryssland och kan då lättare sätta tumskruvar på dessa forna lydstater. Sådan rysk maktutövning på andra sidan Östersjön är självklart inte bara allmänt obehaglig, utan bör ses som ett indirekt hot även mot vårt land", skriver Hamilton i ett nyhetsbrev.
Miljöministern påpekar att alla stater har rätt lägga ut rörledningar i internationellt vatten och att kuststater inte får monopolisera sina områden, men att ett särskilt ansvar ska tas till miljön. Han "bockade" av en rad miljöargument mot ledningen som förts fram av svenska myndigheter och miljöorganisationer. Det gäller bland annat kemiska vapen, minor, störningar på fiske, övergödning och vattengrumling.
När det gäller konsekvenserna för fisket i Östersjön, har bolaget och Sveriges Fiskares Riksförbund gjort en överenskommelse som ska minska risken för skador på fisket. Ledningen läggs inte ut under lektiden för torskbeståndet i Bornholmsdjupet, något som Fiskeriverket ska följa.
Några problem i form av ökad övergödning eller grumling av vattnet blir det inte heller, och eventuellt läckande metangas från rörledningen innebär inte någon explosionsrisk, anser regeringen.
För att rörledningen ska kunna påbörjas krävs beslut i Ryssland, Finland, Danmark och Tyskland. Den finska regeringen väntas också ta beslut under torsdagen.
Läs mer: Sjöfartsverket kritiserar gasledning
Visar 1-10 av 164. Per sida:
Man får väl ändå betänka att rustar man upp något på ryska försvarets utgångsnivå med en 5-dubbling av försvarsbudgeten gäller nog nästan matematiskt att fem gånger noll fortfarande närmar sig noll under lång tid. Att bevaka gränserna är väl närmast en skyldighet och bör väl ändå vara en självklarhet även i Sverige. I Sverige försöker man få bort obekväma uppfattningar i media om inte annat genom att genomdriva rättegångar i som man påstår sann demokratisk anda. Ingen vet fortfarande med säkerhet vem som begått morden på journalisterna. Det kan vara som W påstår men inget är bekräftat. Efetrsom jag har rötterna i Nord-Uppland vet jag att man inte längre skrämmer de små barnen med "är du inte snäll så kommer ryssen och tar dig". Något mer sansade bedömningar av Ryssland skulle nog kunna vara på sin plats.
Leufstabrukare, 08:23, 12 november 2009. Anmäl
Re. Vilket bubblande: Klassisk senfärdighet? Vi skall altstå inte vara misstänksamma mot ett land som 5-dubblat sin försvarsbudget under de senaste åtta åren? Numera ständigt patrullerar sina gränser med flyg? Stänger obekväma tv-kanaler och mördar kritiska journalister?
W, 22:53, 9 november 2009. Anmäl
Re W. Baltländerna och Polen har uppenbarligen svårt att tyda de internationella överenskommelser man själv varit med och godkänt. Troligen har de inkompetent personal eller låtsas de att de inte förstår.
Hellre rysk än norsk energi, 23:26, 7 november 2009. Anmäl
Klassisk eftergiftspolitik? Det verkar snarare vara klassisk senfärdighet hos W m.fl. i förmågan att inse att spelet är förlorat för de ryssrädda. Det här beslutet står fast och gasledningen kommer att byggas. Allt detta påminner om EU-motståndare som fortfarande efter så många år diskuterar frågan om Sverige skall vara med I EU. Innerst inne vet de att Sverige aldrig kommer att utträda ur EU.
Vilket bubblande, 23:17, 7 november 2009. Anmäl
Svensk klassisk eftergiftspolitik. Man tror inte det är sant. Vad tror ni ryssarna tänker använda gasledningen till mer än att transportera gas? Naturligtvis militära installationer och en anledning att patrullera nära Svensk kust med kärnvapenbestyckade fartyg. Tror ni att vi får patrullera vår egen ekonomiska zon i fortsättningen? Och varför dras inte ledningen över Baltstaternas ekonomiska zoner istället? Det är ju mycket genare.
Och till sist Herr Andreas Carlgren, varför kan Baltländerna och Polen sätta sig på tvären angående ledningens dragning om det är som du säger "Gasledningen är entydigt tillåten enligt internationell rätt"? En folkomröstning hade väl inte varit för lite begärt?
W, 21:49, 7 november 2009. Anmäl
Alliansen kan komma att förlora valet pga gasledningen. Så allvarligt och långgående är felet.
Ivar, 18:03, 7 november 2009. Anmäl
Re: Frågvis: Gasen är inte klimatmässigt bättre än olja eller kol. Visserligen blir koldioxidutsläppen 30% mindre än om man eldat med kol i stället men å andra sidan släpps en hel del av den mycket starkare växthusgasen metan - som naturgas f.ö. består av - ut på vägen genom läckage. Man räknar med ett läckage på 4% räknat från gasfält i ryska Arktis till gasspis eller gasvärmare i Tyskland. Då metan har en relativ växthuseffekt som är 30-35 ggr CO2:s kan var och en räkna ut att trots lite mindre CO2-utsläpp blir effekten ur klimatsynpunkt mycket sämre om man eldar med rysk naturgas i Tyskland än med eget kol.
BP, 16:16, 7 november 2009. Anmäl
Om man får uttrycka det lite skämtsamt så anser jag att olägenheten med att herr och fru Blåmussla får bottenslammet "upprört" under några timmar är mindre än att närmare en halv miljard EU-medborgare fryser sig fördärvade (inte minst i Storbritannien med sin originella men energikatastrofala byggstil). Industrin är också i trängande behov av energi.
Frusen englandssläkt, 15:14, 7 november 2009. Anmäl
En folkpartist av herr Hamiltons dignitet kan väl inte på allvar hävda att man skall bedriva säkerhetspolitik med "uppbackning" av energi eller snarare miljöpolitik. Herr Hamilton brukar stå för knivskarpa analyser och man får hoppas att ställningstagandet kring gasledningen är undantaget som bekräftar regeln.
Förbryllad, 15:01, 7 november 2009. Anmäl
Att Sverige ska vara ett föredöme för att få bort fosila bränslen som energikälla gör ju inte det här beslutet mer trovärdigt. Det här var ett i mitt tycke ansvarslöst beslut.
Per, 14:50, 7 november 2009. Anmäl
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
SFPH vill främja psykiskt välbefinnande
Svenska Föreningen för Psykisk Hälsa är en ideell förening med syfte att främja psykisk...
-
Hudvård och hårvård
Renunion bad & tvål - Saker som får dig att må bra! Besök webbutiken.
-
Prenumerera på tidningen Må Bra
Tidningskungen har över 440 titlar att välja mellan. Klicka här för att se vilken tidning som...













