Lillemor Starlander ska testa den nya kontroversiella hälsokontrollen
Privata hälsokontroller som avslöjar tidiga former av cancer väntas få ett kraftigt uppsving de närmsta åren. Lillemor Starlander är en av dem som ska testa den nya metoden.
– Jag gör det i förebyggande syfte, säger hon.
Det Stockholmsföretag som för första gången erbjuder screening av friska symptomfria människor kan vara startskottet på en helt ny bransch i Sverige, enligt flera experter. Dagens Nyheter skrev i går att man för 5 000 kronor per år kan få en hälsokontroll som ska identifiera tidig cancer, diabetes och hjärt-kärlsjukdom. Bland annat kontrolleras tecken på omkring 200 olika cancerformer.
– Det finns uppenbarligen en affärsidé. Det är någonting som kan attrahera vissa människor – en del vill bli undersökta till varje pris. I USA finns det en stor marknad för sådana här saker, säger Göran Ekelund, docent i kirurgi vid Skånes universitetssjukhus Malmö.
Han är specialist på tjocktarmscancer och har tillsammans med två andra forskare nyligen publicerat en studie om hur screening på sjukdomen av en stor grupp människor skulle fungera.
– Vi kom fram till att det vetenskapliga stödet för sådant är så pass svagt att man måste ifrågasätta om det är rimligt att införa detta i stor skala, säger han.
Lillemor Starlander från Stockholm är en av dem som bestämt sig för att testa den nya kontroversiella hälsokontrollen. På torsdag är det dags för provtagning och en vecka senare ska hon få sitt resultat.
– Jag är inte så orolig. Jag vet att jag förr eller senare ska dö – precis som alla andra. Men jag vill leva så friskt jag kan fram till dess att jag dör. Kan jag på något sätt förebygga genom tidig upptäckt så tycker jag det är ett plus.
Hur tänker du kring resultatet?
– Man kan aldrig lägga ansvaret på min hälsa och mitt liv på testerna. Men de kan hjälpa till med signalen. Det är som en fyr. Man kan ha hjälp av den när man är ute på natten, men den kan aldrig ta ansvar hur man faktiskt styr sin båt.
På Svensk onkologisk förening som samlar cancerläkare är man kritisk mot masstester mot flera olika cancerformer.
– Det finns alltid en tveksamhet att undersöka friska människor i onödan. Ju mer man undersöker, desto fler små fynd får man som kan skapa oro, säger överläkare Elisabet Lidbrink, ordförande i föreningen.
Hur ser framtiden ut för denna typ av hälsokontroll?
– Folk efterfrågar sådant här. Det finns mycket geschäft inom sjukvården. Det är väldigt lätt att få med sig folk att tro på att det här är jättebra. Det finns en stor risk att sådant här poppar upp mer och mer.