Foto: Scanpix Agneta Lindblom Hultén.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln
Konflikten om Israelartikeln

Journalistförbundet protesterar mot israeliskt utspel

Publicerad 2009-08-24 09:37

Svenska Journalistförbundet överlämnar idag en protest till Israels ambassad sedan det kommit uppgifter om att svenska journalister motarbetas i Israel. ”Det här är helt oacceptabelt”, säger SJF:s ordförande Agneta Lindblom Hultén.

Svenska Journalistförbundet (SJF) har nu gett sig in i debatten som uppstått kring en omstridd artikel i Aftonbladet. SJF:s ordförande Agneta Lindblom Hultén är mycket kritisk till ett israeliskt utspel att svenska journalisters arbete i Israel nu begränsas.

Därför kommer hon på måndagen överlämna en protestskrivelse till den israeliska ambassaden i Stockholm.

- Vi vill inte ytterligare bidra till att höja ett redan vansinnigt högt tonläge, men vi kommer att överlämna ett brev där vi mycket bestämt ger vårt stöd för svenska press- och yttrandefriheten, säger Lindblom Hultén.

Vid flera tillfällen de senaste dagarna har Israeliska regeringsrepresentanter klartgjort att journalister från tidningen Aftonbladet på plats i Israel nu motarbetas aktivt. Detta som direkt följd av det israeliska missnöjet med att tidningen publicerat artiklar som tar upp anklagelser om organstöld. Uppgifter som i Israel uppfattas som grovt antisemitiska.

Bland annat håller det israeliska presskontoret inne en pressackreditering till journalisterna från Aftonbladet, enligt uppgifter i israeliska medier.

Dessa uppgifter tillbakavisades senare på måndagen av Israels ambassad i Stockholm:

- Uttalandet gjordes av en privatperson och är inte Israels officiella hållning, säger Patrik Lundh, pressekreterare vid ambassaden. Vi har inte ändrat våra rutiner för hur journalister behandlas och vi har inga restriktioner när det gäller svenska journalister, säger han till DN.se.

Lindblom Hultén är mycket kritisk till att Israel ens överväger att begränsa svenska journalisters arbete.

- Det har varit lite olika uppgifter om man bara kommer att motarbeta Aftonbladets journalister eller om det är en kollektiv bestraffning mot alla svenska journalister – men dessa hot är naturligtvis helt oacceptabla, säger Lindblom Hultén.

Samtidigt förutsätter Lindblom Hultén att Israel inte kommer att fullfölja hoten om att begränsa svenska journalisters arbete.

- Det skulle vara förödande inte bara för rapporteringen från området, men också hur omvärlden uppfattar Israels syn på demokrati, säger Lindblom Hultén.

Lindblom Hultén kan bara minnas ett liknande tillfälle då svenska journalisters arbete begränsats.

- Det var efter Muhammedkarikatyrerna och då kom kraven enbart från icke-demokratiska stater.

SJF har förutom brevet också kontaktat den internationella journalistfederationen för stöd
- De har större möjlighet att utreda om dessa hot verkligen exekveras, säger Lindblom Hultén.

Hur tycker du att den svenska regeringen agerat?
- Det tog lite tid, men sen har regeringen reagerat riktigt. Utländska stater kan naturligtvis inte begära att Sverige bryter mot grundlagen. Jag hoppas att det här schabblet med Sveriges ambassadör i Israel nu är historia, säger Lindblom Hultén.

Lindblom Hultén tycker att hela journalistsverige bör sluta upp mot med det israeliska utspelet.

- Jag förutsätter en mycket skarp protest från svenska publicister om Israel gör slag i sina hot, säger Lindblom Hultén.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Final i Globen nästa. DN.se:s direktrapportering.

Underdog och barnfavorit till final. Webb-tv med segerjublet.

Hanna Fahl festivalbloggar. I vimlet och minglet i Göteborg.

Lavin begravde by i Kosovo

Minst sju döda. Snön rullade in med förödande kraft och begravde 15 hus. En minderårig flicka hittades vid liv när byggnaderna grävdes fram.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.