Storumans kyrkkåta Foto: Stensele församling

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Kåtakyrkan döps om - anses stötande

Uppdaterad 2010-01-23 10:43. Publicerad 2010-01-22 20:40

Det passar sig inte att kyrkan heter Kåtakyrkan, det är för stötande. Det anser kyrkorådet i Storuman som nu efter 30 år döpt om kyrkan – som är byggd som en kåta – till Kyrkkåtan.

– Namnet kan upplevas stötande, ungdomar kan missuppfatta det hela, säger kyrkorådets ordförande Olov Wärnick till Västerbottens-Kurirens nätupplaga.

Alla i Storuman gillar dock inte namnbytet. Ett 60-tal församlingsbor har undertecknat ett protestbrev.

– Låt kyrkan få behålla sitt vackra namn, det är passande för den plats och den kommun där den är uppsatt, säger Esther Gustavsson, en av de som ogillar namnbytet.

Storumans kyrkkåta ligger vid Storumans campingplats och är öppen för besökare under sommaren.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Foto: AP

Forskare: Så smart blir du av lite vodka

Ökad kreativitet. En grupp män, som drack sig lätt berusade, löste fler verbalt krävande problem snabbare än en grupp helt nyktra män.

Foto: Bildbyrån

Tre nya mål från Guidetti

Se sista målet här. John Guidettis succé i den holländska ligan fortsätter. På söndagen gjorde svensken tre nya mål.