Kd-ledaren slår ett slag för ett hederligare Sverige

Publicerat 2006-06-26 21:58

Björn Wanhatalo

Vi är snart i ett samhälle där hälften är obligatoriskt och resten förbjudet, varnar kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund. Inför partiets riksting, som startar på torsdag, slår han i stället ett slag för ett hederligare Sverige.

Ett parti som ofta får kämpa för utrymme och uppmärksamhet borde kanske inte lägga sin kongress mitt under fotbolls-VM, men rikstinget brukar hållas nu och kd är inte känt för att rucka på gamla traditioner. Och det internationella fotbollsförbundet Fifa har hittills inte velat flytta sitt evenemang, säger Göran Hägglund och ler brett.

Kd har tagit sig upp på hyggligt fast mark i opinionsmätningarna, men har en bra bit kvar till det förra valresultatet på 9,1 procent. Rikstinget blir ännu en mätare på hur det går att profilera partiet inom ramen för en borgerlig allians som ska ordna en gemensam valseger.

- Jag tror att vi även den här valrörelsen får se väldigt stora förändringar under själva valrörelsen, säger Göran Hägglund. Alla partierna måste fortsätta sin politikutveckling. Förslag som vi väckte vid förra årets riksting, som att underlätta för äldre att stanna kvar i arbetslivet, har nu blivit alliansens politik.

Risken är ändå att frågan om fastighetsskatten, där kd är ensamt om förslaget att ersätta den statliga skatten med en kommunal avgift, eller bristen på en borgerlig familje­politik är det som hamnar i medieljuset under rikstinget.

Valfrihet för familjerna kan kd inte tumma på, en barnomsorgspeng ska följa barnet och föräldrarna ska få välja om de vill arbeta eller själva ta hand om telningarna. Och Göran Hägglund insisterar på att kd-modellen för fastighetsavgiften är så bra att den till slut kommer att vinna gehör - men det har de andra borgerliga partierna redan haft flera år på sig för att begripa.

- Kommer vi inte överens så kommer vi inte överens, men då vet människor att en röst på kd är en röst för att avskaffa fastighetsskatten. Alternativet vore att vi lämnar vår lysande modell, och det gör vi inte. Fast vissa saker kommer att behöva utredas.

Fastighetsskatten dyker upp i samtliga tre propositioner som partistyrelsen lägger fram för årets riksting, om storstadspolitiken, om landsbygdspolitiken och för ett hederligare Sverige. Rubriceringen betyder inte att kd har prioriterat om. De viktigaste frågorna, som återfinns här och där i programmen, är fortfarande jobb och företagande, barn och familj samt de äldres situation.

- Människan är inte sig själv nog, säger Göran Hägglund. Därför växer det fram en naturlig gemenskap, vare sig politikerna vill eller inte. Dit hör familjen, föreningslivet, kyrkorna, och så vidare. Det här spelar en stor roll i storstaden också. Människor vill vara delaktiga, vill vara sedda, vill kunna ha ett inflytande.

- Jag tror att det moderna snabbrörliga samhället, där vi har tillgång till väldigt mycket som inte fanns förut men där den sociala kontrollen är mindre, fordrar mer av det etiska samtalet.

Även om det inte går att lagstifta fram ett hederligare Sverige går det att puffa i rätt riktning, enligt kd. Politiker och direktörer har ett stort ansvar. Sverige har inte haft särskilt mycket korruption, men det blir mer och mer, säger Göran Hägglund, och då börjar människorna tänka att "kan de där uppe roffa åt sig, så kan väl jag jobba svart".

Samtidigt är civilkurage något för alla. Redan i fjol föreslog kd att passivitet inför brott skulle bli straffbart.

- Ingen förväntar sig att en liten farbror ska ingripa mot tolv skinnskallar som sparkar på någon. Men han kanske kan larma polisen med sin mobiltelefon.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Döda soldaterna på väg hem

Lyfte på morgonen. Flygplanet med kvarlevorna av de ihjälskjutna svenskarna väntas till Sverige under onsdagen. 18

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 145

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner. 11

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

160 befaras döda i afghanska laviner Foto: Altaf Qadri

160 befaras döda i afghanska laviner

Fast i biltunnel. Lavin gjorde vägen oframkomlig i Salangpasset. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området.

Läsplattorna har landat

Cybook och Letto. Igår fanns det inga svenska läsplattor. Idag lanseras två samtidigt. Norstedts Förlag säljer sin platta på nätbokhandelsföretaget Bokus. Bonnierförlagens pryl säljs på Adlibris. 15

Nya Ipad.

Nya Ipad. Apples läsplatta ska rädda mediebranschen. 29

Tid för e-boken?

Tid för e-boken? Hur mår den digitala bokmarknaden? 119

400 000 bilar återkallas

400 000 bilar återkallas

Honda har problem med krockkudde. Problemen kopplas ihop med elva skadade och ett dödsfall i trafiken.

DN:s motorreporter Lasse Swärd:

DN:s motorreporter Lasse Swärd: Varumärkena tål smällen.

Toyota stäms.

Toyota stäms. Miljontals bilar åter- kallade efter gas- och bromsproblem. 8

”Janukovytj tvingas kompromissa” Foto: Efrem Lukatsky / AP

”Janukovytj tvingas kompromissa”

DN:s Ingmar Nevéus om Ukrainas val. Allt tyder på att Julia Tymosjenko nu viker ner sig efter den knappa valförlusten. 19

Valet 2010

Borg spiller kaffe. Borg spiller kaffe.

Minnesvärt från mandatperioden

DN.se har botaniserat på Youtube. Se Ohlys långfinger, Borgs kaffespill och andra politiska höjdpunkter som fångats på film.

Opinionen sedan 2006.

Opinionen sedan 2006. Historisk vändning krävs för borgerlig seger.

Följ valet på DN.se!

Följ valet på DN.se! Björn Hedensjö skriver på redaktionsbloggen.

Vad har hänt sedan 2006? Foto: Maja Suslin / Scanpix

Vad har hänt sedan 2006?

Tolv frågor om stridsämnena i svensk politik sedan förra valet. Testa dina kunskaper.

Vad tänker du rösta på i riksdagsvalet?

Se resultat

Recept

Fransk läckerhet

Citronpaj. En pajbotten fylld av len, syrlig citronkräm och på toppen frasig maräng. Oemotståndligt!

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Burkens värde höjs 100 procent.

Burkens värde höjs 100 procent. Panten blir en krona jämt. 16

Skrikare.

På Stan Den fins­ka manskören Huutajat jobbar med kraft och decibel. Skrikare.

Comeback i småbils- klassen.

Comeback i småbils- klassen. Nya Audi A1 med små, snåla motorer i en sportig inramning.

Dyrare biljetter till rymden.

Dyrare biljetter till rymden. När Ryssland får monopol på transporter till ISS. 11