Nu försöker kristdemokraterna väcka nytt liv i debatten om homoadoptioner.
- Vi vill inte att valet bara ska handla om pengar, vi vill ha med det etiska perspektivet i valrörelsen också, säger riksdagsledamoten Chatrine Pålsson.
När kristdemokraterna i går, torsdag, presenterade sitt budgetalternativ försökte partiet göra homoadoptionerna till en valfråga. Den 5 juni väntas riksdagen besluta att homosexuella par ska få adoptera.
Kristdemokraterna är emot förslaget och menar att man måste se till adoptivbarnens bästa och att de har rätt till både en mamma och en pappa.
- Adoptivbarn ska inte utnyttjas i spelet för homosexuellas jämställdhet. Jag tycker att det är ofattbart att förslaget drivs igenom trots att den samlade barnexpertisen är emot det, säger Chatrine Pålsson, kristdemokratisk riksdagsledamot.
Hon är inte rädd för att bli kallad populist och homofob.
- Det kan aldrig vara populism att värna barnens bästa och homofob blir man kallad när argumenten sviktar. Våra politiska motståndare kommer säkert att försöka göra oss till en udda grupp nu, men hela världen och majoriteten av svenskarna tycker som vi, säger Chatrine Pålsson.
Kristdemokraterna krävde samtidigt bättre etik och större öppenhet kring chefslönerna i näringslivet och mer statliga pengar till medicinsk forskning.
- Jag hoppas att sådana här frågor får stor plats i valet och jag tror att många väljare blir glada över de här utspelen, säger Cathrine Pålsson.
Den 15 maj ska riksdagen besluta om att skydda homosexuella genom att utvidga lagen om hets mot folkgrupp. Även detta förslag är kristdemokraterna emot. Vid en debatt som Kristna publicistförbundet anordnade i Stockholm i går förklarade Ingvar Svensson, kristdemokratisk ledamot i riksdagens konstitutionsutskott (KU), partiets ställningstagande.
- Vi är för ett skydd för homosexuella. Men religionsfriheten kräver att det görs tydligare att präster och pastorer i predikningar får säga att de inte tycker att homosexualitet går ihop med religionen, utan att riskera åtal, sade Ingvar Svensson.
Göran Magnusson, socialdemokrat och vice ordförande i KU, försvarade förslaget. Även frikyrkopastorn Stanley Sjöberg, som kallar homosexualitet en tragedi och en felaktig livsstil, är för lagförslaget.
- Seriösa kyrkor fördömer inte från predikstolen, de visar förståelse och vill leda människor vidare. Men islam har grymma strafflagar och med många muslimer i Sverige blir lagen ett nödvändigt ont, sade Stanley Sjöberg.