Kd vill göra homoadoption till valfråga

Publicerad 2002-05-02 18:55

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nu försöker kristdemokraterna väcka nytt liv i debatten om homoadoptioner. - Vi vill inte att valet bara ska handla om pengar, vi vill ha med det etiska perspektivet i valrörelsen också, säger riksdagsledamoten Chatrine Pålsson.

När kristdemokraterna i går, torsdag, presenterade sitt budgetalternativ försökte partiet göra homoadoptionerna till en valfråga. Den 5 juni väntas riksdagen besluta att homosexuella par ska få adoptera.

Kristdemokraterna är emot förslaget och menar att man måste se till adoptivbarnens bästa och att de har rätt till både en mamma och en pappa.

- Adoptivbarn ska inte utnyttjas i spelet för homosexuellas jämställdhet. Jag tycker att det är ofattbart att förslaget drivs igenom trots att den samlade barnexpertisen är emot det, säger Chatrine Pålsson, kristdemokratisk riksdagsledamot.

Hon är inte rädd för att bli kallad populist och homofob.

- Det kan aldrig vara populism att värna barnens bästa och homofob blir man kallad när argumenten sviktar. Våra politiska motståndare kommer säkert att försöka göra oss till en udda grupp nu, men hela världen och majoriteten av svenskarna tycker som vi, säger Chatrine Pålsson.

Kristdemokraterna krävde samtidigt bättre etik och större öppenhet kring chefslönerna i näringslivet och mer statliga pengar till medicinsk forskning.

- Jag hoppas att sådana här frågor får stor plats i valet och jag tror att många väljare blir glada över de här utspelen, säger Cathrine Pålsson.

Den 15 maj ska riksdagen besluta om att skydda homosexuella genom att utvidga lagen om hets mot folkgrupp. Även detta förslag är kristdemokraterna emot. Vid en debatt som Kristna publicistförbundet anordnade i Stockholm i går förklarade Ingvar Svensson, kristdemokratisk ledamot i riksdagens konstitutionsutskott (KU), partiets ställningstagande.

- Vi är för ett skydd för homosexuella. Men religionsfriheten kräver att det görs tydligare att präster och pastorer i predikningar får säga att de inte tycker att homosexualitet går ihop med religionen, utan att riskera åtal, sade Ingvar Svensson.

Göran Magnusson, socialdemokrat och vice ordförande i KU, försvarade förslaget. Även frikyrkopastorn Stanley Sjöberg, som kallar homosexualitet en tragedi och en felaktig livsstil, är för lagförslaget.

- Seriösa kyrkor fördömer inte från predikstolen, de visar förståelse och vill leda människor vidare. Men islam har grymma strafflagar och med många muslimer i Sverige blir lagen ett nödvändigt ont, sade Stanley Sjöberg.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 36 0 tweets 36 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 216 28 tweets 188 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.