Klimatförhandlingarna

Klimatmöte går in på övertid

Publicerad 2011-12-10 13:21

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

DN:s Annika Nilsson svarar på frågor om klimatmötet i Durban, Sydafrika.

Klimatmötet i Durban skulle avslutats i går, fredag. Vad händer i dag?

– Förhandlingarna har nu gått in på övertid. En del ministrar har redan börjat lämna Durban, och det är än så länge oklart om parterna kommer kunna enas. Ett första förslag till beslut avfärdades i natt av EU, ö-nationerna och en stor grupp u-länder för att det var för vagt. De vill ha ett ett  årtal på bordet då alla länder, även de som i dag står utanför Kyotoprotokollet, ska omfattas av ett bindande klimatavtal.  Bakom kulisserna i Durban talas det just nu om att USA, Kina och Ryssland gör allt de kan för att förhala ett beslut. Det kan betyda att länderna lämnar Durban tomhänta. Först sent i eftermiddag ska mötet formellt återupptas.  

Är det överraskande?
– Nej, det här handlar om själva kärnfrågan i klimatförhandlingarna. EU och några andra i-länder går med på att förlänga Kyoto-avtalet, men bara om det finns en tydligt färdplan för ett nytt bindande globalt klimatavtal för alla. Men varken USA, Kina eller Indien har hittills varit beredda att underkasta sig ett sådant regelverk.

Vad kommer att hända nu?
– Det är fortfarande en öppen fråga. Kanske hinner man få fram en kompromisslösning under dagen, som kan leda till ett beslut. I vågskålen ligger Kyoto-protokollets överlevnad och den gröna fonden, som på siikt ska kanalisera 100 miljarder dollar per år till fattiga och utsatta länder. En annan möjlighet är att mötet inte avslutas, utan att parterna bestämmer sig för att samlas igen om några månader.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Alamy, Scanpix, Alamy Varann turist spräcker budgeten, enligt reseekonom Mattias Varén.

Här får du mest för pengarna på resan

Din Ekonomi guidar. Sommarsemestern närmar sig med stormsteg och många väljer att resa bort. Här får du mest för dina pengar. 11 3 tweets 8 rekommendationer

Så blir du en valutavinnare. ”Ta med dig extra mycket kontanter i år.”

Även ett av barnbarnen dog

Drunkningsolyckan vid Sätrabadet. En farmor dog när hon försökte rädda sina två barnbarn. Den minste pojken avled senare på sjukhus.

Foto: Björn Larsson Rosvall / Scanpix Commander Crowe sprang hem tre miljoner kronor.

Commander Crowe vann

Elitloppet. Commander Crowe vann sedan Christophe Martens kört till ledning med ett varv kvar.

Foto: DN, Scanpix Sten Nordin (M) låser sig inte vid att det är hockey-VM i Globen.

Nu har kampen om Eurovision börjat

Stockholm, Göteborg eller Malmö? Nästa år hålls schalger-EM i Sverige. Nu börjar kampen mellan de tre största städerna om att få evenemanget. 36 0 tweets 36 rekommendationer

SVT-chefen Eva Hamilton självsäker. Inför Eurovision i Sverige. 27 9 tweets 18 rekommendationer

”Nu vill jag bara dansa.” Webb-tv: Så väljer Loreen att smälta segern.

Ifrågasätter svenskheten. Utspel från SD:s Björn Söder kritiseras. 219 28 tweets 191 rekommendationer

”Heja Sverige!” Den svenska schlagervinsten uppmärksammas runt om i världen. 11 11 tweets 0 rekommendationer

”Tack för ert stöd.” Loreen var rörd efter jordskredssegern i Baku. 163 9 tweets 154 rekommendationer

Se bilder: Loreen i fokus. 25 7 tweets 18 rekommendationer

Hela resultatlistan. Så gick det. 16 6 tweets 10 rekommendationer

Foto: AFP

Vem kammar hem kvällens Guldpalm?

I kväll delas det prestigefyllda filmpriset Guldpalmen ut i Cannes. Men vilka är egentligen de starkaste kandidaterna? DN.se frågade filmdoktorn.

Slaganfall och scouter. De strider om priset.