– De är stora och knubbiga, riktigt feta, säger Lars Karlsson, fiskeribiolog vid Fiskeriverket.
– Man ger fiskarna ett foder som är anpassat för den norska laxodlingen och som gör att de växer väldigt mycket. De blir inte optimalt anpassade för att vandra ut i havet, säger han.
Ture Johansson, chef för Vattenfalls fiskodling utanför Boden, håller inte med.
– Fisken kanske är större än på 80-talet, men det är bättre kvalitet i dag, säger han.
Tidigare har ynglen oftast släppts ut efter två år, när de nått smoltstadiet, alltså blivit vandringsfärdiga.
Men allt fler yngel släpps ut som ettåringar. Orsaken är det nya snabbfodret och längre tillväxtsäsong på grund av att klimatet blivit varmare. Det gör att fisken når smoltstadiet fortare än förr.
– Jag tror att vi kommer att få se en utveckling där en majoritet av fisken släpps ut som ettårig inom fem år, säger Lars Karlsson.
Det finns ingen exakt siffra för dödligheten hos den odlade laxsmolten. Men Fiskeriverket tror att den i dag ligger kring 90 procent, jämfört med 75 procent tidigare.
Den ökade dödligheten tycks ha fått effekt på fångsterna.
– Ja, för yrkesfisket är det inte bra. Nu när fisket med drivgarn i Östersjön har upphört hade vi räknat med betydligt större fångster av odlad fisk, men det har inte slagit igenom, säger Thomas Hederyd, fiskerikonsulent vid länsstyrelsen i Norrbotten.
Tidigare var den odlade laxens andel av fångsterna i Östersjön, Bottenhavet och Bottenviken 60—70 procent. Vild lax, med ursprung i de outbyggda älvarna, stod för resten. I dag utgör den odlade laxen mindre än hälften av fångsten.
Fångsttrycket på vildlaxen har därmed ökat. Trots det har vildlaxen generellt ökat de senaste åren, men det finns fortfarande svaga bestånd.
Fisket i Östersjön sker nu på en låg nivå, bland annat till följd av låga priser på lax.
Vad händer om priserna går upp och fisket ökar där?
– Viss ökning tror jag inte gör så mycket, men drar det i väg finns det risk för negativ påverkan om laxar med ursprung i de svaga bestånden exploateras, säger Lars Karlsson.
Ett forskningsprojekt har startats för att ta reda på orsakerna till att smoltdödligheten ökat. Bakom projektet står bland andra Fiskeriverket, kraftbolagen och Sveriges lantbruksuniversitet.