Sexbrottsdömde polischefen

”Kommission bör granska Lindberg”

Uppdaterad 2010-07-30 07:24. Publicerad 2010-07-30 06:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I dag, fredag, faller domen mot den förre polischefen Göran Lindberg, som riskerar åtta års fängelse för fyra våldtäkter, varav en grov, tio fall av kopplerier och flera fall av sexköp.

 Nu kräver två ledamöter i polisstyrelsen i Uppsala att en sanningskommission ska upprättas, för att granska om Lindberg begick brott redan under sin tid som länspolismästare i Uppsala, mellan åren 1997 och 2006.

– Det vore rimligt att låta en juridiskt kunnig person, en domare eller en länspolismästare kanske, gå igenom hela polisutredningen. Det här är ett så extremt fall, säger Staffan Yngve (S) till Upsala Nya Tidning.

Enligt åklagaren Håkan Roswall har två kvinnor berättat att de har haft Göran Lindberg som sexkund under hans tid som länspolismästare. Men de sexköpen har inte utretts vidare, eftersom de ligger så långt tillbaka i tiden att brotten i sådana fall är preskriberade, skriver UNT.

– Han var här i Uppsala länge. Det är inte bra för våra poliser, och inte bra för oss, om det finns något som hemlighålls, säger Elsie Ländin (M).

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Foto: DN

Sjukskrivna prövas med nytt begrepp

Ordet ”arbetsmarknad” försvinner. F-kassans förslag till vilket slags arbetsmarknad som sjukskrivna ska prövas mot är klart.

Foto: Scanpix

Bensinpriset slår nytt rekord igen

Högsta priset hittills. Ledande bensinbolag höjde riktpriset på 95-oktanig bensin med 15 öre till 14:93 kronor litern.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix 40.000 anställda har tillgång till det nya journalsystemet.

Nu spärrar fler sina journaler

I Stockholm. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram dina uppgifter om aborter, missbruk och psykiska problem.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Foto: Scanpix

Hushållen betalar mest energiskatt

Medan företagen slipper undan. Riksrevisionen har granskat klimatrelaterade skatter. Så mycket betalar hushållen.