Kommuner kan tvingas ta emot barn

Publicerat 2009-11-13 06:51

Kalabaliken i Vellinge har drivit frågan om ensamkommande flyktingbarn till sin spets. Regeringspartierna överväger nu att tvinga kommunerna att ta emot asylsökande barn, skriver Svenska Dagbladet.

Av landets 290 kommuner har endast 103 avtal med Migrationsverket. Just nu väntar över 500 barn på att få någonstans att bo och nu har riksdagsmännen tröttnat.

- Vi har sett till att det är rena ekonomiska vinsten. Vi har vädjat till humaniteten, det goda hjärtat, till samhällsansvaret. Mitt personliga tålamod med kommunerna är slut, säger Fredrick Federley, Centerpartiets migrationspolitiska talesperson till SvD.

- Kommunerna är en del av Sverige och kan inte driva en egen flyktingpolitik, säger Folkpartiets Ulf Nilsson.

Gunnar Axén, moderat ordförande i riksdagens socialförsäkringsutskott är inte främmande för lagstiftning. De borgerliga diskuterar nu hur en sådan lag skulle kunna se ut. En variant är ett kvotsystem som omfattar alla kommuner.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Sverige skickar ny pluton nästa vecka Foto: Försvaret

Sverige skickar ny pluton nästa vecka

Sverige förstärker trupperna i Afghanistan nästa vecka. En pluton med ett 30-tal soldater skickas - behövs inget nytt beslut från riksdagen. 1

Expert räknar med fler dödsoffer. Farligt med närkontakt.

Allan Widman på Newsmill.

Allan Widman på Newsmill. Nu måste Sverige skicka fler till Afghanistan.

Skytten var bekant med svenskarna. Utredningskommission på väg.

Tusentals civila flyr undan storoffensiv Foto: Noor Mohammad

Tusentals civila flyr undan storoffensiv

Offensiven kallas "Mushtarak" (Tillsammans). Amerikanska, brittiska och afghanska trupper har slagit en ring runt talibanfästet Marja.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

Akebono Tora. Foto: AP Akebono Tora.

Sumo-brottare i japanska Glee

En före detta sumo-brottare står för sångnumren, när tv-serien Glee kommer till Japan. Se inslaget

Krisen inom SAS

SAS varslar 505 i Sverige

Presskonferens om SAS. Maud Olofsson: SAS innebär ett komplicerat ägande för staten. 14

SAS vd och koncernchef Mats Jansson Foto: Henrik Montgomery / Scanpix SAS vd och koncernchef Mats Jansson

100-tals jobb ska bort från SAS

Ska spara två miljarder Ber samtidigt ägarna om ett tillskott på fem miljarder. 45

”Desperat jakt på kapital”.

”Desperat jakt på kapital”. Sex milj-arder räcker inte. 21

Patricia Hedelius:

Patricia Hedelius: Jansson kan komma att ifrågasättas som vd. 11

DN Börs: Sas-aktien rasar på börsen efter rapporten.

Fängelse för hot mot migrationsministern Foto: Scanpix

Fängelse för hot mot migrationsministern

DNA hittades på frimärke. Både Tobias Billström och Migrationsverkets generaldirektör Dan Eliasson fick dödshot via brev.

Få åtal för hot mot politiker. Inget fall gick till rättegång i fjol. 14

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 38

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.