Timmar i telefonkö, en icke fungerande hemsida, mejl som inte besvaras och beslut som aldrig kommer. Det är några av de problem som personer som försöker komma i kontakt med Transportstyrelsen i olika körkortsärenden drabbas av.
Sedan Transportstyrelsen tog över körkortshanteringen från de 21 länsstyrelserna den 1 januari i år har kritiken mot handläggningen var massiv. Transportstyrelsen, som normalt handlägger omkring 50.000 ärenden, fick då överta ytterligare 100.000 ärenden i form av körkortsfrågor.
En av dem som drabbats är Kenneth Derlow i Stureby
- Mitt körkort har blivit skadat och eftersom jag använder det som en id-handling har jag försökt att få det ersatt. Jag har ringt sjutton gånger på en och en halv vecka och dessutom försökt kontakta dem via nätet men de hör aldrig av sig. Jag har skrivit brev efter brev men ingen hör av sig till mig, säger Kenneth Derlow.
- När jag till slut kom fram till en telefonsvarare fick jag till svar att jag fick ringa tillbaka i morgon.
En rad personer har anmält problemen till JO. En av dem skriver att han försökt få tillbaka sitt indragna körkort i tid men inte lyckats vilket hindrar honom från att arbeta. En person i Alvesta säger sig ha fått vänta ett halvår på ett körkortstillstånd.
JO Hans-Gunnar Axberger har beslutat att utreda orsakerna till problemen och granska hanteringen från Transportstyrelsens sida. I en promemoria skriver JO att flera anmälare aldrig fått svar på sin epost och att väntetiderna i telefonkön kunnat pågå upp till en timme. Andra har enbart fått beskedet att deras ärenden var under digitalisering.
Också Domstolsverket har reagerat på bristerna och trots att Förvaltningsrätterna i en rad län har stött på Transportstyrelsen för att få in handlingar har det dragit ut på tiden.
I ett svar till JO kallar Transportstyrelsen problemen för en "utmaning" och skriver att "ett stort antal kompletterande åtgärder har vidtagits under våren 2010."
Tina Löfdahl, ställföreträdande enhetschef för körkortsenheten på Transportstyrelsen, säger till DN.se att situationen är beklaglig men att man hoppas kunna hinna ikapp under början av hösten.
- Grunden till problemen är att vi fick ta över så många ärenden från länsstyrelserna. Men det blev bättre och bättre fram till sommaren tills semestrarna kom. Sedan har de ökat igen. Vi räknar med att vara full styrka i mitten av augusti och kommer då att kunna korta köerna igen, säger hon.