Kommunerna betalade ut 20 procent mer i ekonomiskt bistånd (socialbidrag) förra året jämfört med året innan, om man bortser från stödet till asylsökande. Orsaken till ökningen verkar framför allt vara den högre arbetslösheten.
– Det går att se lågkonjunkturen i de här siffrorna. Arbetslösheten är fortsatt hög. Man kan förvänta sig att utbetalningarna av ekonomiskt bistånd blir högre i en lågkonjunktur med hög arbetslöshet, säger Josefine Blomkvist, statistiker på Socialstyrelsen.
Notan för socialbidragen 2009 hamnade på 11,1 miljarder kronor. Det är högre än på många år och en ökning med 17 procent jämfört med året innan, visar ny statistik från Socialstyrelsen.
Ekonomiskt bistånd exklusive introduktionsersättning till asylsökande ökade med hela 20 procent under 2009 till 8,8 miljarder kronor, medan introduktionsersättning till asylsökande ökade med fem procent till 2,3 miljarder kronor.
Kostnaderna för ekonomiskt bistånd ökade i 95 procent av kommunerna förra året. I 105 av kommunerna var ökningen större än 30 procent. I endast tolv kommuner har utbetalningarna minskat.
Kraftiga ökningar av utbetalt ekonomiskt bistånd, exklusive till flyktingar, skedde till exempel i Norsjö, Osby och Herrljunga. Däremot minskade utbetalningarna i bland annat Bjurholm, Lycksele och Säter.
I Osby kostade socialbidragen mer än dubbelt så mycket som kommunen hade budgeterat förra året, enligt Gunilla Kaij Bevheden, verksamhetschef på Socialförvaltningen där. Kommunen började i början av förra året märka att fler sökte ekonomiskt bistånd.
– Vi härledde det till att vi hade personer i Osby som stod precis på gränsen till att få in en fot på arbetsmarknaden. När då arbetslösheten ökade var det en hel del människor som inte var med i någon a-kassa eller ersättningssystem som kom till oss.
Växande arbetslöshet och lågkonjunktur, i kombination med att människor med psykiska och fysiska problem har svårt att komma in på arbetsmarknaden, ser hon som huvudorsakerna till ökningen i Osby.
– Vi har dessutom legat lågt på försörjningsstöd innan. Nu när vi nu fick en ökning blev det procentuella utfallet stort, säger Gunilla Kaij Bevheden.