Kriminella kan jobba på kärnkaftverk

Publicerat 2008-05-23 18:36

Säkerhetskontrollen av dem som arbetar på kärnkraftverk och flygplatser är full av hål. Enligt reglerna kan personer dömda för allvarliga brott släppas igenom.

Redan i februari i år uppmärksammade Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden regeringen på att kontrollen behövde skärpas.

Det var troligen ingen som gjorde fel när mannen som nu misstänks för förberedelse till sabotage fick börja arbeta på kärnkraftverket i Oskarshamn, trots att han är dömd för brott. Registerkontrollen som görs på entreprenörer som arbetar på kärnkraftverk är mycket begränsad.

- För entreprenörer och andra icke säkerhetsklassade grupper på kärnkraftverk gör Registerkontrolldelegationen endast en kontroll inom området skydd mot terrorism.

- Det här gäller även vissa grupper på flygplatser, som personal på kaféer och resebyråer. Det är uppenbart ett problem, säger Anders Eriksson, ordförande för den statliga myndigheten Säkerhets- och integritetsskyddsnämnden där Registerkontrolldelegationen ingår.

Redan i februari i år informerade nämnden, under dess tidigare namn Registernämnden, regeringen om bristerna i kontrollen. I nämndens verksamhetsberättelse som skickades till justitieministern står:

"Eftersom dessa kontroller avser skydd mot terrorism, lämnar nämnden i dessa fall bara ut uppgifter som har relevans för den frågan. Det innebär att nämnden i dessa fall inte lämnar ut uppgifter om annan brottslighet (även allvarlig sådan och sådan som kan innebära säkerhetsrisker utifrån andra utgångspunkter än skyddet mot terrorism) som bedöms sakna relevans för frågan om någon utgör en risk i terrorsammanhang."

En anledning till att nämnden har agerat är fjolårets uppmärksamhet kring kärnkraftverket i Forsmark och brister i säkerheten. Där hade nykterhetstest visat att entreprenörer som arbetade inne på området var alkoholpåverkade.

- Om registerkontrollen av entreprenörer även omfattade det vanliga brottsregistret skulle vi exempelvis kunna stoppa personer som har dömts för rattfylleri, säger Anders Eriksson.

I verksamhetsberättelsen skriver nämnden att den ifrågasätter om registerkontrollen som görs av personal vid kärnkraftverk och flygplatser är lämplig och att regeringen bör överväga detta.

- Än så länge har vi inte hört något. Nu sker kanske något med tanke på det som har hänt i Oskarshamn, säger Anders Eriksson.

Enligt justitieminister Beatrice Asks pressekreterare Rickard Wessman bereds frågan i regeringskansliet:

- Men ärendet har inte nått den politiska nivån.

Även Statens kärnkraftinspektion, SKI, vill att säkerhetskontrollen av anställda på kärnkraftverk ses över.

- Vi ska ta kontakt med Säpo och berörda myndigheter för att få insyn i hur processen fungerar och diskutera säkerhetssystemet, säger Anders Bredfell, pressansvarig på Statens kärnkraftinspektion, SKI,

Anders Bredfell utesluter inte att personer som nu har klartecken att arbeta på Oskarhamns kärnkraftverk ska kontrolleras igen. Har en person med olämplig bakgrund slunkit igenom kan det finnas fler.

- När det kommer fram sådana här saker är det självklart att man kan börja fundera på en retroaktiv genomgång på Oskarshamns kärnkraftverk och det är kanske där vi landar.

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från Sverige

Sju minor röjs i svenska vatten

Nord Stream, bolaget bakom gasledningen i Östersjön, började i helgen att röja minor utmed ledningssträckningen. Sju av de totalt cirka 80 minor som ska röjas finns i svensk ekonomisk zon. Läs artikeln

Pilot för svenska högdjur avstängd

En av de piloter som flugit medlemmar ur kungahuset, ministrar och försvarsledningen har blivit avstängd från vidare tjänstgöring. Läs artikeln

Pådrag efter försvunnen man

Polisen i Kalmar letar efter en man i 50-årsåldern, som försvann från sitt hem i Trekanten utanför Kalmar på söndagseftermiddagen. Läs artikeln

Nyheter

Inga ekoodlade tulpaner

Tji lökar. Metoden som användes för att ta död på ett missformade kvalster är otillåten.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Han sminkar en hel värld.

Han sminkar en hel värld. Peter Philips har poppat till "tantiga" Chanel. 1

Svenskarna okunniga om mat.

Svenskarna okunniga om mat. Hälften vet inte att falukorv är ett halvfabrikat. 35

Supportrar i toppklass.

Supportrar i toppklass. Frölunda topp tre i Europa, svenska elitserien nummer ett. 3

DN-test: Bröd.

DN-test: Bröd. Tunnbröd, surdeg och mjöl – klarar du våra sju frågor om bröd?

Nyheter från Förstasidan

Ny skollag ska höja läraryrkets status Foto: Carl Keyes / Alamy

Ny skollag ska höja läraryrkets status

Ska sätta stopp för ”flumskolan”. Stödet för reformen är brett, men oppositionen tänker göra vissa förändringar vid valvinst i höst. 28

Väljarna avgör vilka frågor FI ska driva Foto: Sven Erik Sjöberg

Väljarna avgör vilka frågor FI ska driva

14 frågor utgör partiets nya valplattform. Vilka av dessa som ska drivas hårdast avgör väljarna genom att rösta på hemsidan. 1

Handelsstrejk i påsk Foto: Scanpix

Handelsstrejk i påsk

Strejkvarsel berör 5.000 anställda. Arbetsplatser som Ikea, H&M, Stadium och Citygross i hela landet tas ut i strejk den 1 april. 67

Mångmiljonsmäll. Enligt Dag Klackenberg kan det handla om "hundratals" miljoner kronor.

Strejk i din butik? Här kan du se om din butik är uttagen i konflikt i påsk.

Bemanningsföretagen en våt filt. Även Pappers varslar.

Den interaktiva underhållningen

Rachel i tv-succén "Glee". Foto: Chris Pizzello Rachel i tv-succén "Glee".

Reklambyråer i USA twittrar åt tv-figurer

En del av tv-bolagens marknadsföring är att låta fiktiva rollfigurer vara aktiva på sociala nätverk. Låtsaspersoner på Twitter.

Facebookspelen exploderar. Flera svenska satsningar på pång i vår. 36

Interaktiv bioskräck. Med ny teknik påverkar publiken handlingen. 35

Här talar Woods ut

Tiger Woods har för första gången svarat på frågor om sexskandalen: "Det var ett äckligt beteende." Se klipp ur tv-intervjuerna här.

Återkomst till golfen i april. Spelar i Mastersturneringen i Georgia. 8

Nyheter

Inga ekoodlade tulpaner

Tji lökar. Metoden som användes för att ta död på ett missformade kvalster är otillåten.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Han sminkar en hel värld.

Han sminkar en hel värld. Peter Philips har poppat till "tantiga" Chanel. 1

Svenskarna okunniga om mat.

Svenskarna okunniga om mat. Hälften vet inte att falukorv är ett halvfabrikat. 35

Supportrar i toppklass.

Supportrar i toppklass. Frölunda topp tre i Europa, svenska elitserien nummer ett. 3

DN-test: Bröd.

DN-test: Bröd. Tunnbröd, surdeg och mjöl – klarar du våra sju frågor om bröd?